
Restaurálják az oltszemi Mikó-kastély (Kovászna megye) belső falait diszítő, az 1840-es években készült festményeket, a Nemzeti Helyreállítási Alap (PNRR) által társfinanszírozott projekt részeként, melynek célja az épület lovasmúzeummá alakítása.
„Egy éve kezdődött a Kovászna megyei Oltszemen található Mikó-kastély felújítása. Jelenleg az épület belső falait díszítő, értékes festmények restaurálása zajlik. A PNRR-en keresztül társfinanszírozott munkákat 2026-ig be kell fejezni. (…) Szeretnénk egy lovasközpontot és egy gasztronómiai látványkonyhát is létrehozni a turisták számára”, nyilatkozta Fodor István, Bodok község polgármestere az AGERPRES-nek.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, kijelentette: különösen értékesek a kastély falait díszítő festmények, amelyek a társadalmi élet és a napóleoni háború jeleneteit idézik meg.
“Románia viszonylatában Kovászna megyében található a legtöbb udvarház és kastély négyzetkilométerenként, hiszen itt 165 kúria és kastély van nyilvántartva, ezek egy része köztulajdonban van, de a legtöbb magántulajdonban, míg egyrészük már nyitva van a turizmus számára. A kastélyt 1827-ben építette gróf Mikó Miklós. Egy A-kategóriás történelmi emlékmű, és amikor eltávolították a vakolatot, felfedeztek néhány festményt, amelyről senki sem tudott. A feltárt falfestmények Kárpát-medencében egyedülállóak, mind festménykötetként, mind érdekes napóleoni festményként. Szándékunk, hogy a kastélyt visszaadjuk az embereknek, látogatóknak, turistáknak, és egyben társadalmi és gazdasági szerepet is tulajdonítsunk neki, azaz ne csak a környéken hagyományosnak számító székely ló vagy lovaglás múzeuma legyen, hanem ennél több. Mint ismeretes, Oltszemen már több éve egy pályát építettünk, ahol országos és nemzetközi lovaskocsiversenyeket rendezünk és ezt akarjuk tovább fejleszteni” , deklarálta Kovászna Megye Tanácsának elnöke, hozzáfűzve: mintegy négy éve Magyarországról hoztak egy rendkívül értékes mént, amely az egyik utolsó tenyészmén az oltszemi eredetű kisberi genealógiai vonalban.
A projektet a PNRR-n keresztül finanszírozzák, értéke meghaladja a 18 millió lejt.
A Mikó-kastély 2007-ben került vissza leszármazottaihoz, akik 2014-ben eladták a Megyei Tanácsnak és a bodoki Helyi Tanácsnak.
Forrás: agerpres.ro
Fordította: Péterfy Tünde
Foto: Agerpres
Average Rating