A vakációs jegyek intézményét, sürgösségi kormányrendelettel, már 2009-ben bevezették. Akkor még ezek után nem kellett adót fizetni, de 2010-ben, az új adózási törvénykönyv elfogadásával törölték az adómentességet, így a munkáltatónak 16 százalékos adót kell fizetnie, és az alkalmazott esetében is jövedelemnek számít a csekk, tehát neki is adóznia kell utána.
“A tavalyi módosításig kevés munkaadó adott vakációs jegyet alkalmazottainak, holott az ebédjegyekhez hasonlóan alacsonyabb az adóvonzata, így van pénzügyi előnye a cégek számára”, nyilatkozta hirportálunknak László Endre, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara turisztikai alelnöke, a Székelyföldi Turisztikai Desztinációs Management Klaszter elnöke.
Arra a felvetésünkre, hogy egyes szállásadók még mindig idegenkednek a vakációs jegyektől, László Endre úgy vélte, hogy ez “mindkét fél – kedvezményezettek és szállásadók – tájékozatlanságának tudható be”.
“Nem ismerik a törvény által biztositott lehetőségeket. Ez irányban mi nagyon sokat tettünk: több mint egy éve felvilágositó kampányt folytattunk, minden vállalkozót megkerestünk ezzel kapcsolatban. Van aki tényleg nem akarja elfogadni, van aki megértette a vakációs jegyek előnyeit. A tavaly évben végezttünk egy felmérést Hargita és Kovászna megyében és az derült ki, hogy a szállásadók mintegy 30%-a fogadja el vakációs jegyeket. Innen letudtuk mérni, hogy a kisvállalkozóknál van a baj. A szállásadók nincsenek tisztában azzal, hogy milyen anyagi háttere van, illetve mi garantálja nekük, azt, hogy megkapják a pénzüket. Ez egy nagyon tiszta dolog. Három vakációs jegyet kiállitó cég van: a Sodexo, az Up Románia és az Endered. Tehát, a vakációs jegyeket kibocsátó cégek nem állitják ki a papir alapú jegyeket vagy nem töltik fel a kártyákat, amig nincsenek kifizetve. A másik gondot az elszámolásnak a gyorsasága jelenti. A pénzt maximum 30 napon belül utalják át a szállásadók számlájára Nyilván, hogy a szállásadónak kell legyen egy forgó tőkéje, hogy kitudja várni ezt a maximum 30 napot. Külön kiemelem, hogy a vakációs jegyek a kiállitás dátumatól számitva egy évig érvényesek ( utolsó nap is el kell fogadni ) és az elfogadók az ervenyesség lejárta után még a következő hataridőkön belül számolhatják el :
EDENRED : 15 nap
UP Romania : 60 nap
SODEXO : 5 nap
Tilos drágábban értékesiteni a csomagot a vakációs jeggyel való fizetés esetében (sajnos van rá precedens, hogy a szállásadó kér még + 10 %-ot).
További probléma az is, hogy a felhasználók nem tudják, hogy ha egy panzió nem fogadja el a vakációs jegyet, akkor nyugodtan fordulhatnak egy utazási irodához, amely elfogadja, igy a felhasználónak nincs semmi gondja, mivel az illető iroda utalja át a pénzt a szállásadónak. Ami még nagyon fontos az, hogy az illető szálláshelynek legyen működési engedélye. A cél nemcsak a dolgozó lakósság rehabilitációja, hanem a fekete turizmus visszaszoritása is”.
Arra a kérdésre, hogy mi történik, ha egy család két féle vakációs jegyet kap, a turisztikai szakember elmondta:
“A szállásadóknak mind a három kibocsátó céggel feltétlenül szerződést kell kötniük. A szerződésben van egy függelék, amelyet be lehet állitani a kártyaleolvasásra. Különben ez a leggyorsabb útja annak, hogy a pénz az illető szállásadó számlájára kerüljön, mivel úgyanúgy működik, mint a bankkártya. Ami a magánszférát illeti, az alkalmazottaknak kell elsősorban hatniuk a munkaadókra, hogy ők is részesüljenek vakációs jegyekbe.
A vakációs jegyek jó hatással vannak az emberekre, hiszen azok is elmennek üdülni, akik mostanig majdnem egyáltalán nem jártak és ez már százalékban is látszik. A tavaly még annyira nem látszott, mert későre adták ki, a szabadságok nagyrésze már be volt ütömezve, és azok, akik vakációs jeggyel akartak üdülni már nem nagyon találtak szálláshelyet, például, a tengerparton. És emiatt megőrizték, hiszen a vakációs jegyek egy évig érvényesek. Az idén sokan felhasználták a tavaly kikapott jegyeket is, ami ez év júniusáig voltak érvényesek, az idén kikapott jegyekkel együtt.
A másik probléma, az, hogy a szállásadók arra panaszkodnak, hogy a vakációs jegyek révén megjelent egy olyan kategória, amely minimális kultúrával rendelkezik, és ez is az egyik oka lehet annak, hogy ódzkodnak a vakációs jegyektől. Olyan is történik, hogy bejelentkezik két személy és jönnek vagy tizen. Tehát, vannak még gondok. A szálláshelyi rendszabályzatot mindenkinek tiszteletben kell tartania”, nyilatkozta László Endre.
A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke rendelkezésünkre bocsátotta az elszámolási határidőkkel kiegészitett tájékoztató anyagot is, amelyet az alábbiakban közlünk:
VAKÁCIÓS JEGYEK
A vakációs jegyek kiállitását, forgalmazását és elszámolását a 215/2009 számú Kormányhatározat és változtatásai ( 940/2017 – 20.12.2017 ) szabályozzák.
A Pénzügyminisztérium által engedélyezett, papír alapú és/ vagy elektronikus vakációs jegyeket kiállító egységek:
EDENRED ROMÂNIA SRL
( Vouchere de Vacanţă – papír alapú +elektronikus )
tel. 021-3013315
UP ROMANIA SRL
( Cheque Vacances vagy UP Vacanta – papír alapú + elektronikus )
tel. 021-4028223
SODEXO ROMÂNIA SRL
( Turist Pass + Turist Pass Card )
tel. 021-2044646
Az aplikációt on-line is le lehet tölteni és el kell küldeni egy másolatot a Turisztikai Minisztérium által kibocsájtott engedélyről ( certificat de clasificare ).
Amennyiben a szállodában/panzióban van kártyás fizetési lehetőség, akkor kell kérni a kártyás változatot is !
A listákat azokról a szerződött partenekről, akik elfogadják a vakációs jegyeket mint fizetési eszközt, a kiállító egységek oldalán találhatjuk meg:
https://www.edenred.ro/ro/retea-parteneri-afiliati/harta-partenerilor-afiliati (EDENRED ROMÂNIA SRL), https://upromania.ro/utilizator/parteneHYPERLINK “https://upromania.ro/utilizator/parteneri-afiliati-293/retea-si-harta-323/”ri-afiliati-293/retea-si-harta-323/ (CHEQUE DEJEUNER ROMÂNIA SRL) http://www.mysodexo.ro/parteneri/vouchere-de-vacanta-turist-pass (SODEXO PASS ROMÂNIA SRL).
Emlékeztetjük, hogy a vendég által észlelt bármilyen szabálysértést a gazdasági szereplők tevékenységében, jelenteni kell a 0 800 868 282 telefonszámon, vagy a sesizari@mturism.ro. e-mail címen, vagy kitölthetik az alábbi lapot: http://turism.gov.ro/web/wp-content/uploads/2017/04/FI%C8%98%C4%82-DE-SESIZARE.pdf
Gyakori kérdések:
Hogyan lehet felhasználni a vakációs jegyeket?
Ahogy megkapta a jegyeket az alkalmazótól, a kedvezményezett kiválasztja az utazási irodát, szállodát, panziót ahová el szeretne utazni. Ezután leellenőrzi, hogy az általa kiválasztott egység szerepel annak az egységnek a partner-listáján, amelyik a jegyet kiállította. 3 kiállító egység van: Cheque Dejeuner, Sodexo és Edenred. A kedvezményezett ezután elmegy a szállodához/ panzióhoz/ utazási irodához, és a jegyekkel fizet. Ezek összértéke 1450 lej, az állami költségvetésből működtetett intézmények esetében. A papír alapú jegyek lehetnek 50 és 100 lej értékűek.
Megjegyzés : a magántőkével működő egységek ennek az összegnek maximum a 6 x -át adhatják alkalmazottaiknak, egy pénzűgyi évben.
El lehet adni?
NEM! A vakációs jegyek nem ruházhatóak át. Csak a kedvezményezett használhatja fel őket, személyi igazolvány alapján, viszont vihet mást is magával. A jegyek eladása tilos, értékesítésükért a büntetés 26.600 lej. Minden elszállásolási egység vagy utazási iroda, amely elfogad más személy nevére szóló jegyeket, 13.300 lejes büntetést kaphat.
Van árkülönbség a vakációs jeggyel és a készpénzzel fizetett csomagok között?
Tilos drágábban értékesíteni a csomagot vakációs jeggyel való fizetés esetébren, mint készpénzel történő fizetés esetében – visszavonják az utazási iroda licenszét vagy az elszállásolási egység működési engedélyét.
Meg vannak adózva?
A vakációs jegyekre nem kell fizetni a CAS és CASS biztosítást. A vakációs jegyek után fizetett adó csak 10%. Ez nem jelent egy fix, 145 lejes adót, hanem magába foglal egy bérskálán és levonásokon alapuló számítást is.
Lejárnak?
A vakációs jegyek a KIÁLLíTÁS DÁTUMÁTÓL egy évig érvényesek.A szolgáltatók a vakációs jegyek lejártának utosó napján is elfogadhatják , ugyanis a kibocsájtó az általa meghatározott időintervallumban még elszámolja( de erről esetenként kell egyeztetni a kiállítóval ).
Mit tudok vásárolni a vakációs jegyekkel?
A csomag kötelezően kell tartalmazzon minimum egy szállást, továbbá tartalmazhat szállítást, étkezést, szabadidős tevékenységeket, wellness szolgáltatásokat.
Hogyan számolom el a vakációs jegyeket ?
A vakációs jegyeket, a kiállítóval kötött megállapodás értelmében kell elszámolni.
Mikor kapom meg a pénzem ?
A vakációs jegyek ellenétékét, amennyiben papír alapú, a kiállítóval kötött megállapodás értelmében,az átvételtől számított 14-30 nap alatt utalják számlájára ( erről értesítést küldenek ). Az elektronikus ( kártya ) esetében az összeg már a tranzakció befejezésének pillanatában a számlájára kerül.
Az intertjút készitette: Balázs Magdolna
Foto:maszol.ro
Average Rating