A Soha Egyedül – Idősek Barátai Egyesület decemberben kamányt inditott, hogy felhívja a figyelmet az idős emberek társadalmi elszigeteltségére, magányosságára és alapok gyűjtésére időseink támogatására.
A kampány célja, hogy a nagyközönség megértse az idősek magányát, és tegyen azért, hogy méltó és nyugott öregkort biztositson számukra.
A romániai idősek magányossági indexéről és annak hatásairól szól a Soha Egyedül – Idősek Barátai Egyesület kérésére a Kantar Románia által végzett kutatás.
A tanulmány szerint a városi környezetben élő idős emberek közül minden harmadik (32 százalék) elszigeteltnek érzi magát, magányosan él, anélkül, hogy lenne akivel szocializálódnia vagy akire támaszkodnia szükséghelyzetekben.
A kutatás szerint városon minden negyedik 65 év feletti idős, azaz több mint 450 ezer ember szembesül nagyfokú magányossággal, míg a válaszadók 36 százaléka átlagos fokú magányt érez. Az olyan tényezők, mint a rossz egészségi állapot vagy az élettárs elvesztése, hozzájárulnak a társas interakciók korlátozódásához, így az idősek 28 százaléka egy teljes hónap alatt legfeljebb négy emberrel kerül kapcsolatba.
A felmérés szerint a súlyos magány hatással van az idősekre, így az egészségükre is. Minden negyedik idős úgy érzi, rossz testi-lelki állapotban van, a nagyfokú magányossággal élők 39 százalékának pedig fizikai problémái vannak, ami kétszerese az átlagnak.
Egészségügyi problémáik miatt az idősek több időt töltenek otthon, zárt térben: 64 százalékuk ideje nagy részét háztartási munkákkal tölti, főzéssel vagy takarítással, ami a magány elleni küzdelem mechanizmusaként használt tevékenység.
Rutinjuk így néz ki: 43 százalékuk kizárólag a ház körül vagy a parkban sétál, 33 százalékuk tévézik, és csak 27 százalékuknak van otthonán kívüli tevékenysége, egyéb hobbija. Azok közül, akik nagyfokú magányossággal néznek szembe, még kevesebben hagyják el a házat, mindössze 18 százalékuk.
„Nagyszüleink nemcsak egyedül vannak, hanem hasznosak is akarnak lenni a társadalom számára, de ehhez szükségük van támogatásunkra. A magány depresszióhoz és testi egészségi állapot romlásához vezet, ami gyakran az idősek korai halálát okozza. A legfőbb nehézség, amellyel szembesülünk, az az hogy eljussunk hozzájuk és leküzdjük azokat az akadályokat, amelyek magányos életükre gyakorolt hatásának felismerése előtt állnak. Azok, akik annyit adtak nekünk, nem szenvedhetnek azért, hogy a társadalom figyelmen kívül hagyja őket. A Soha Egyedül Egyesület küldetése, hogy elérje a hasonló helyzetben lévő idős embereket és visszaadja nekik az élet örömét” – mondta Cătălin Dinu, a Soha Egyedül – Idősek Barátai Egyesület ügyvezető igazgatója.
A Soha Egyedül – Idősek Barátai Egyesület olyan szervezet, melynek küldetése: önkéntességgel és civil szerepvállalással méltósággal gazdagítami az egyedül élő idősek életét. A Soha Egyedül Egyesület 2015 óta vállalja az „együtt lenni” küldetést – együtt az idősek magányosságának ügyében. Több mint 250 önkéntes segít 250 egyedül élő embernek és több mint 600 idősotthonban élő idősnek. A Soha Egyedül hat éve nyújt erkölcsi és anyagi támogatást az egyedül vagy nehéz élethelyzetben lévő idősöknek. A bukaresti, brăilai, ploiești, pitești, konstancai, jászvásári, kolozsvári, brassói, râmnicu vâlceai és târgoviștei önkéntes csapatok mindent felajánlanak nekik, amire szükségük van, akárcsak feltétel nélküli támogatásukat és barátságukat is.
„Az időskorúak magányának feltárása és mérése Romániában” című tanulmányt a Kantar Románia készítette a Soha Egyedül – Idősek Barátai Egyesületének felkérésére 2021. szeptember 27. és október 12. között. A vizsgálatot véletlenszerűen generált, országosan reprezentatív mintán végezték.
Forrás: money.ro
Traducerea: Székely Dénes
Foto: niciodatasingur.ro
Average Rating