A gyergyóditrói lakosság szombaton falugyűlést tartott, amelyet Puskás Elemér polgármester hívott össze a helyi pékség tulajdonosa és a lakosság egyrésze között az utóbbi időben kialakult konfliktus megvitatására. Mint a gyűlésen kiderült a község lakossága nem neheztel a két Sri Laknka-i vendégmunkásra, hanem a helyi pékség tulajdonosának magatartását kifogásolja.
A pékség több egykori munkatársa szerint a tulajdonos embertelenül bánt velük, minimálbérrel foglalkoztatta és rendszeresen túlórázásra kényszeritette őket, amit nem fizetett számukra.
A gyűlésen megszólalók úgy vélték, hogy nem lenne szükség vendégmunkásokra, fa a vállalkozó megbecsülné a helyi alkalmazottakat és tisztességesen fizetné őket.
Bitó Károly, a község segédlelkésze elmondta, hogy ő korábban is közvetítőként akart fellépni, de amikor az emberek kérdéseit továbbította volna, azt a választ kapta a vállalkozótól, hogy fogadjon ügyvédet.
Puskás Elemér polgármester megemlitette, hogy a helyi Puskás Tivadar szaksikolában duális képzést indítottak, amelyen többek között a pék és cukrász szakmát lehet tanulni. Hozzátette: a falunak az az érdeke, hogy otthon tartsa a fiatalokat, éppen ezért a szakiskola végzettjeinek felajánlják a gépkocsivezetői jogosítvány megszerzésének a finanszírozását, ha otthon vállalnak munkát.
Bajkó Tibor, az Arbor Vállalkozók Szövetségének az elnöke felszólalásában kitért arra, hogy a két Srí Lanka-i pék a jobb élet reményében jött Székelyföldre, és éppen abban a helyzetben van, amelyben külföldön munkát vállaló székelyek.
A tanácskozáson nem vett részt Köllő Csaba, a kilencven alkalmazottat foglalkoztató pékség tulajdonosa. Álláspontját levélben közölte, amelyet Bíró Károly segédlelkész olvasott fel. Állította, hogy a cég tisztességesen bánt alkalmazottaival, túlóráikat kifizette. Ezt az állítást felhördüléssel fogadta a falugyűlés.
Köllő Csaba közölte: cége EU-s pályázati forrásokból zsemlemorzsa-gyár felépítésére készül, az elmúlt hetek tapasztalata alapján azonban ezt a gyárat immár nem Ditróban fogják felépíteni. A vállalkozó tudatta: a két ázsiai vendégmunkást ezen túl kisegítő munkásként foglalkoztatja, munkájukat nem a kenyér előállításában veszi igénybe.
Azt is közölte: ha fél éven belül sikerül öt helyi szakembert találni, lemond a további vendégmunkások alkalmazásáról. Köllő Csaba elnézést kért a falu népétől ha a két ázsiai szakember alkalmazásával megsértette a közösséget. A falugyűlés azonban nem fogadta el a bocsánatkérést.
Végül a polgármester javaslatára abban egyeztek meg, hogy közösen írnak egy listát – egyfajta petíciót – Köllőnek arról, milyen körülményeken kéne javítani a pékségben, hogy ismét vonzó legyen a helyi munkaerő számára.
A foter.ro portál szerint a Puskás Elemér polgármester – aki példamutatóan probált közvetiteni a felháborodott közösség és a pékség között – megjegyezte, hogy „erre vártak”, hogy az emberek végre kimondják problémájukat, „mert nem volt kiomondva és elferditették”. A polgármester szerint nagyon sok rosszat tett az „elferditett” történet a Hargita megyei településnek.
A sajtó valóban elég egyoldalúan kezelte az ügyet, mindenki ráhajtott az „idegengyűlölet”, a „migránsellenesség”, a „kirekesztés” és az ehhez hasonló hangzatos cimszavakra, holott teljesen másról volt szó. Ezzel kapcsolatosan a gyűlés egyik részvevője egyenes azt kérte, hogy valaki álljon a sajtó teljes képviseletében és kérjen bocsánatot a falu közösségétől, amiért egyoldalúan tájékoztatnak és amiért a falu rossz hírét keltették.
A maszol.ro portál tájékoztatása szerint a gyulafehérvári római-katólikus érsekség nyugalmazott érseke, Jakubinyi György elitélte Biró Károly gyergyóditrói segédlelkész magatartását, aki az „idegenek” által hozott veszélyre figyelmeztette a híveket. „Sajnálatos módon Biró Károly gyergyóditrói segédlelkész egy olyan konfliktus középpontjába keveredett, ami meghaladja kompetenciáit, és ami egyházunk álláspontjával nem egyezik” – közölte a hét végén, pénteken, Jakubinyi György. A nyugalmazott érsek álláspontját a Hargita megyei községben történtekkel kapcsolatban a romkat.ro portál idézte.
A maszol.ro portál információiból arról is értesültünk, hogy Böjte Csaba atya az érsekségtől eltérő álláspontra helyezkedett ebben az ügyben. A Marosvásárhelyi Rádiónak azt nyilatkozta: komolyan kell venni a gyergyóditróiak félelmét, erővel, ideológiai alapon nem lehet egy közösséget semmire kényszeríteni. „Meg vagyok győződve, hogy a plébános valóban a helyi közösség hangját és érdekét képviseli”, jelentette ki Böjte Csaba atya.
Összeállitotta: Balázs Magdolna
Foto:G4Media.ro
Average Rating