A Moldvai Csángó Magyarok Szövetségének (MCSMSZ) oktatási programfelelősével, Ferencz Évával beszégettünk a Budapesten nemrég megszervezett Csángó Bálról és a magyaroszági kormány által támogatott programokról, melyek célja a szorvány magyarság, illetve a kárpát-medencei magyarok segítése.
Arra a kérdésünkre, hogy a Csángó Bált hogyan fogadta a magyarországi közönség, Ferencz Éva elmondta, hogy magánszemélyként vett részt, mivel az eseményre magát a Csángószövetséget hivták meg. „A Csángó Bálnak elég nagy sikere van évről-évre a magyaroszágiak körében, noha Budapesten is egyre több, hasonló jellegű bált szerveznek, úgyhogy megoszlik a közönség. Elég nehéz Moldvát külföldre, ez esetben Magyaroszágra úgymond „kivinni” és ott hitelesen bemutatni”, mondotta az oktatási felelős.
Beszélgetésünk másik pontjaként a diaszpórában élő magyarság támogatására a magyar kormány által létrehozott és finanszirozott Kőrösi Csoma Sándor programra utaltunk, melynek sikerét nemrég Potápi Árpád, a magyarországi kormány nemzetpolitikai államtitkára méltatta, aki egyben azt is elmondta, hogy márciusban újabb programot hirdetnek meg, valószinüleg Petőfi elnevezéssel, amelyet kizárólag a kárpát-medencei magyaroknak szánnak és amelyet úgyszintén a magyar kormány finansziroz. E programok kapcsán Ferenc Éva kihangyúlyozta:
„Mi már kifejeztük óhajunkat Potápi Árpád államtitkár irányában, vagyis azt, hogy ha van jelentkező nagyon szivesen fogadjuk, bármilyen segitség jól jön Moldvában, bármennyi időre bárki jöhet segiteni, mert el kell a segitség, bármennyi önkéntest tudunk fogadni. Bármiben tudnak segiteni: pályázatirástól kezdve egészen a felnőttoktatásig”.
Arra a kérdésünkre, hogy milyen lehetőségek vannak a gyermekek magyar nyelvű tovább tanulására az elemi iskola befejezése után, Ferencz Éva oktatási felelős szomorúan mondta el, hogy a helyzet nagyon váltózó, „mert ha elvész a bákói nagy tengerben, vagy tovább román iskolába megy, akkor már elég nehéz utólérni. Vannak próbálkozások, van számos ötlet, de pénz kellene hozzá. Egyébként az utóbbi 3-4 év is erről szólt, hogy milyen nehéz megszerezni a támogatásokat”.
Megjegyzendő, hogy a Moldvai Csángó Magyarok Szövetségének programját 2012 áprilisától átvette a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, miután a magyar kormány – a MCSMSZ fő támogatója – és a Moldvai Magyar Oktatásért Alapitvány- amely a keresztapa-program keretében befolyó adományokat kezeli – megvonta a bízalmat a Moldvai Csángó Magyar Szövetségtől.
A MCSMSZ non-profit, nem-kormányszervezetet 1990 október 20-án hozták létre, Sepsiszentgyörgyön, majd 1997-ben átköltöztették Bákóba.
Az interjút készitette: Balázs Magdolna
Average Rating