Indonézia csütörtökön kibővítette az együttműködési megállapodását Dél-Koreával a borneói új főváros felépítéséről, amely a jelenlegi központot, Jakartát hivatott tehermentesíteni. A koreai vállalatoknak jelentős szerepe lehet a digitális infrastruktúra kiépítésében – számolt be a Reuters.
A két ország eredetileg 2019-ben írt alá megállapodást 32 milliárd dolláros (12,8 ezermilliárd forint) projektről, amelynek keretében az indonéz fővárost Nusantarába költöztetik. A program megvalósításának határidejét még nem közölték.
Az együttműködés kiterjesztését Jun Szuk-jeol dél-koreai elnök és Joko Widodo indonéz elnök szöuli csúcstalálkozóján jelentették be.
Az új megállapodás lefektette az alapokat ahhoz, hogy a vállalataink aktívan hozzájárulhassanak az indonéz főváros infrastruktúrájának, elektronikus kormányzatának és okosváros-rendszereinek kiépítéséhez, nyilatkozta a koreai elnök.
Widodo szerint a két ország együttműködést kötött az új központ építőiparának és vízellátásának fejlesztésére is. Az indonéz elnök az előző hónapban tett látogatást a városban, és elmondta, hogy a főváros első építési munkálatai már javában zajlanak.
Az indonéz államfő hozzátette, hogy a befektetési partnerséget szorgalmaz Koreával, főleg az elektromos járművek fejlesztése terén. A kooperáció során akkumulátor- és acélipari egységeket hoznának létre, és a bányászatra is nagyobb hangsúlyt fektetnének.
A Koreai Köztársaságban is volt korábban törekvés egy új főváros létrehozására, így felhasználhatják majd az ebben szerzett tapasztalataikat. 2004-ben jelentette be az akkori elnök, hogy Szedzsongba helyezné át az ország közigazgatását, de ezt végül a bíróság alkotmányellenesnek minősítette. Végül a város csak részleges adminisztratív központ lett, a főváros Szöulban maradt, és a legfontosabb közigazgatási intézmények is ott székelnek.
Indonézia az utóbbi 15 évben 29 261 hektár szárazföldi területet vesztett a földerózió és a tengerszint emelkedése következtében, ami nagyjából fővárosa, Jakarta méreteinek felel meg.
Forrás: vg.hu
Foto: vg.hu
Average Rating