A múlt héten, az oktatási minisztérium bukaresti székháza előtt tiltakozott Adám Valerian, a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület (RMOGYKE) elnöke és Kürti János fogtechnikus, felhiva ezáltal az illetékes szervek figyelmét arra, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem vezetősége még mindig nem alkalmazza az oktatási törvény kisebbségek védelmére vonatkozó előirásokat.
Annak érdekében, hogy megtudjuk, az oktatási minisztérium képviselői fogadták-e a két aktvistát, Király András György kisebbségi oktatásért felelős államtitkárhoz fordultunk:
„Láttam őket, naponta tűntettek a minisztérium előtt, fél 9-től 16 óráig. Ádám Valeriannal nem találkoztam a múlt hét során, de volt alkalmam találkozni, amikor először jelentek meg és tűntettek a minisztérium székháza előtt. Nem találkoztam vele ebben az esetben a következők miatt: beszéltünk a MOGYE magyar tagozatának a vezetőivel és kiderült, hogy erre az akcióra az ők tudtuk nélkül kerül sor. Magánackió volt amelyet úgy is kezeltünk. Az egyetem, azaz a magyar vonal értesitéséből tudtunk meg, hogy ők múlt hét hétfőjén Bukarestbe jönnek. Magán jellegű de engedélyezett tűntetés volt”, tájékoztatott az államtitkár
Arra a kérdésre, hogy ilyen körülmények között milyen eredménye lehet a tűntetésnek, Király András György kifejtette:
„Semmilyen eredménye nincs az akciónak, mig az értelméről nem akarok most itt nyilatkozni. Az jó, ha felhivják a figyelmet arra, hogy vannak problémák, de úgy gondolom, hogy az ilyen tipusú akcióknak meg kell legyen a megfelelő támogatottsága”.
A magyar és román felvételizőknek fenntartott fizetéses helyekkel kapcsolatosan leszögezte:
„2002 vagy 2003 óta sikerült kiegyezni, hogy a MOGYE keretében 50-50 szazalékban osztódjanak el a helyek a két tagozat között. A 2011-es tanügyi törvény megfogalmazása szerint a fizetéses helyek elosztása felöl az egyetem szenátusa dönt. Tehát, egy ideig közbetudtunk lépni, hogy legyen meg ez az arány, de ebben a folyamatba a minisztérium nem tud beleszólni, mivel a szenátus azt mondja, hogy ezáltal megsérülne az egyetemi autonómia. A fizetéses helyek elosztásának megegyezés alapján kell, hogy történjen. A román rész nagyon egyszerűen védekezik, azt mondja, hogy a minőséget veszik figyelembe. Ha a fenntartott fizetéses helyeken egy román felvételiző jobb eredményt ér el, mint a magyar, akkor bejut a magyar felvételizőnek fenntartott helyen. Mi erről beszéltünk a rektorral is. Többször elmondtam, hogy osztják szét százalékarányban a fizetéses helyeket, de az egyetem szenátusának más a véleménye”.
Az interjút készitette: Balázs Magdolna
Foto:www.nyugatijelen.com
Average Rating