A magyar ellenzék az Orbán Viktor vezette kormány minisztereinek lemondását követelte, miután azzal vádolták őket, hogy újságírók, ellenzéki politikusok és aktivisták után kémkedtek az izraeli NSO Group által kifejlesztett Pegasus invazív szoftver használatával – írja a The Guardian.
“Legalább az igazságügyi miniszternek le kell mondania” – mondta Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, aki nagy valószínűséggel Orbán miniszterelnök ellenjelöltjeként indus a jövő tavaszi választásokon.
A Pegasus-botrány kirobbánsa után hétfőn este kormányellenes tüntetést tartottak, amelyen 1.000 ember vett részt. „E botrány arról tanuskodik, hogy már nem beszélhetünk jogállamiságról Magyarországon. Követelésünk a kormány lemondása” – hangsúlyozta Donáth Anna, a Momentum ellenzéki párt európai parlamenti képviselője.
A magyar törvény szerint azokban az esetekben, amikor a nemzetbiztonság forog kockán, a titkosszolgálatok elrendelhetik a felügyeletet bírói jóváhagyás nélkül is, csak az igazságügyi miniszter aláírásával.
Varga Judit igazságügyi miniszter nem kívánt nyilatkozni arról, hogy a magyar kormány használja -e a Pegasust, de azt mondta: “minden országnak szüksége van ilyen eszközre”. Nem részletezte, hogy a nemzetbiztonságot illetően mivel támasztható alá az újságírók, üzletemberek vagy politikusok megfigyelése.
A múlt héten a Budapesti Ügyészség vizsgálatot indított a titkos információk jogosulatlan gyűjtése miatt a Pegasus szoftver használatával.
Az ellenzéki képviselők a budapesti parlament nemzetbiztonsági bizottságának sürgös összehivását kérték hétfőn, de ennek jóváhagyására nem volt meg a szükséges kvórum egyes FIDESZ-es képviselők hiányozása miatt.
Kontextus
Egy 17 nemzetközi médiszervezetből álló konzorcium vasárnap egy vizsgálatot hozott nyilvánosságra az izraeli NSO Group által kifejlesztett, Pegasus-nak nevezett szoftverrel kapcsolatban, amely lehetővé tette a kormányoknak vagy a vállalat más ügyfeleinek, hogy különböző országokban kémkedjenek legkevesebb 180 újságíró, 600 politikus 85 emberi jogvédelmi aktivista és 65 üzletember után.
A Pegasus szoftver a felhasználó tudta nélkül települ a telefonra. Ezek után a hacker teljes hozzáférést szerez a telefon tartalmához, ráadásul észrevétlenül képes használni annak kameráit és mikrofonját. A konzorcium vizsgálata a Forbidden Stories francia nonprofit médiaszervezet és az Amnesty International által összeállított listára alapozik. Szerintük a lista mintegy 50 000 telefonszámot tartalmaz, amelyeket az NSO Group ügyfelei választottak ki 2016 óta a kémkedés lehetséges célpontjaiként.
A kémbotrány világszerte felháborította az emberi jogi szervezeteket, a médiát és a vezető politikusokat. Az NSO Group, amelyet rendszeresen vádolnak a tekintélyelvű rezsimek segítésével, kihangsúlyozta, hogy szoftverét csak a bűnözői vagy terrorista hálózatokkal kapcsolatos információk megszerzésére használják. A cég “határozottan cáfolta a vizsgálat során elhangzott hamis állításokat”, melyek, véleménye szerint, “tele vannak téves feltételezésekkel és megalapozatlan elméletekkel”, megjegyezve, hogy fontolóra veszi a rágalmazási perek megnyitását.
Az izraeli parlament külön bizottságot is felállított, hogy megkivizsgálja a világ számos személyének kémkedéssel kapcsolatos állítását.
Forrás: g4media.ro
Forditotta: Székely Dénes
Foto: g4media.ro
Average Rating