Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint ez 2,7 százalékkal jobb arány az első eredményekhez képest,
Az óvások elbírálása után 780-nal 9284-re nőtt a sikeresen vizsgázók száma. Közülük 6656-an idén végeztek (34 százalékos sikerességi arány, ami 2,8%-al több az első eredményhirdetéshez képest), 2628-an pedig korábbi években (29,2 százalék, azaz + 2,4%-al több).
Idén országszerte 12.031 óvást nyújtottak be a vizsgázók a pótérettségi első eredményeinek közzétételét követően. Az újrajavítás nyomán 3874 dolgozat osztályzata módosult (nőtt vagy csökkent).
A vizsgák átmenőjegye az 5-ös, a sikeres érettségihez legalább 6-os átlagot kell elérniük a jelentkezőknek.
Az idei pótérettségin országszerte digitálisan javították a dolgozatokat. A minisztérium szerint az új módszerrel kiiktatták a dolgozatok megyék közötti szállításának költségeit, és jelentősen lerövidült a javítási idő. Ha a két javító tanár által adott osztályzat közötti különbség meghaladta az egy pontot, a rendszer automatikusan továbbította a dolgozatot másik két véletlenszerűen kijelölt javító tanárnak. Ugyanakkor jelentősen csökkent a hiba kockázata a végső jegy kiszámításakor vagy a papíron szereplő jegyeknek a számítógépes rendszerbe történő bevezetésekor. Mindemellett a digitális javítással lehetőség nyílik a vizsgaeredmények, tételek, tanulói kategóriák vagy iskolák szerinti mélyreható kielemzésére – magyarázta közleményében a minisztérium.
A digitális értékeléshez valamennyi vizsgaközpontot lapolvasókkal szerelték fel. Az írásbeli vizsga lejártával a dolgozatokat a pótérettségizők jelenlétében a helyszínen beszkennelték, majd az országos platform továbbította mindegyiket két-két véletlenszerűen kijelölt, a vizsgázóétól eltérő megyében tartózkodó javító tanárnak.
Az idei pótérettségi végleges eredményei szerint az átmenési arány enyhén nőtt Hargita, Maros és Kovászna megyében is, akárcsak országszerte.
E három megye közül Hargita és Kovászna megyében az országos átlagnál nagyobb mértékben nőtt az átmenési arány az óvások kivizsgálása során, Maros megyében pedig kisebb mértékben. Hargita és Maros megyében viszont a megóvott érettségi jegyeknek több mint a fele csökkent a dolgozatok újrajavítása során, csupán Kovászna megyében billent át a pozitív tartományba ez az arány.
Hargita megyében a végleges eredmény szerint 20,7 százalékra nőtt az átmenési arány az óvások előtti 17,8 százalékhoz képest (+2,9%). Kissé nagyobb, 22,5 százalékos ez az arány, ha csak az idén végzett pótérettségizők eredményeit vesszük figyelembe a számításnál. A pótérettségin 662-en vettek részt, ők összesen 355 óvást nyújtottak be. A dolgozatok újrajavítása során 213 jegy módosult, ám sokan nem örülhettek annak sem, ugyanis az esetek 54,4 százalékában kisebb jegyet eredményezett az újrajavítás, a megóvott jegyeknek csak a 45,5 százaléka nőtt. 19-en viszont az óvásnak köszönhetik, hogy átmenő átlagot értek el a pótérettségin, így a sikeresen vizsgázók száma az óvás előtti 118-ról 137-re nőtt.
Maros megyében az első eredményekhez képest 2,3 százalékkal nőtt az átmenési arány az óvások kivizsgálása során. A végleges eredmény 26 százalék, illetve 28 százalék, ha csak az idén végzett pótérettségizők jegyeit vesszük figyelembe. Maros megyében 958-an vettek részt a pótérettségin, közülük 227-en elsőre elérték az átmenő átlagot, további 22-en pedig az óvások kivizsgálása során kaptak átmenő jegyet, így a sikeresen pótérettségizők végső száma 249. Maros megyében egyébként 411 óvást nyújtottak be a pótérettségizők, de csak 202 jegy módosult az újrajavítás során, és az esetek 51,5 százalékában azok is csökkentek.
A három megye közül csak Kovászna megyében örülhetett az óvást benyújtók többsége a korábbinál nagyobb jegynek. A pótérettségin résztvevő 349 vizsgázó közül 184-en óvták meg egy vagy több dolgozatuk jegyét, ennek eredményeképp 108 korábbi értékelés módosult – az esetek 52,8 százalékában nőttek a jegyek. Így a sikeresen pótérettségizők száma a korábbi 57-ről 68-ra nőtt. Százalékos arányban ez 19,5 százalékos átmenési arányt jelent, ami 3,2 százalékkal nagyobb az óvások előtti 16,3 százaléknál. Az átmenési arány Kovászna megyében is valamivel nagyobb – 19,7 százalékos –, ha csak az idén végzett pótérettségizők eredményeit vesszük figyelembe. Az idei pótérettségi eredmények azonban – csak az idén végzettek eredményeivel számolva is – gyengébbek országos (–3,1 százalék), illetve székelyföldi viszonylatban is a tavalyi pótérettségi eredményeknél: Hargita megyében 11,6 százalékkal, Maros megyében 6,8 százalékkal, Kovászna megyében pedig 16,5 százalékkal – derül ki az oktatási minisztérium által közzétett statisztikából.
Forrás: agerpres.ro/szekelyhon.ro
Szerkesztette: Péterfy Tünde
Foto: Monitorul Cluj
Average Rating