Az Európai Unió Bírósága szerdán megerősítette Carles Puigdemont, Clara Ponsati és Toni Comin spanyol európai parlamenti képviselők mentelmi jogának felfüggesztését. A képviselők menteli jogának megvonásáról 2021-ben döntött az Európai Parlament (EP).
Puigdemontot és társait Katalónia elszakadására irányuló 2017-es sikertelen törekvéseik miatt akarják bíróság elé állítani Spanyolországban. Az Európai Biróság döntése lehetővé teszi a vádemelést.
A két évvel ezelőtti fellebbezést követően már sürgősségi eljárást lefolytató uniós bíróság ezúttal érdemben döntött, elutasítva azt az érvelést, miszerint mentelmi joguk felfüggesztésével az Európai Parlament megsértette a pártatlanság elvét. A luxemburgi bírák úgy ítélték meg, hogy az EP nem köteles megvizsgálni a spanyol bírósági aktusok jogszerűségét ahhoz, hogy a mentelmi jog felfüggesztéséről döntsön.
Az Európai Bíróság közleményben leszögezte, hogy “elutasítja a három európai parlamenti képviselő érveléseit, különösen azt az érvelést, mely szerint az EP tévedett, amikor arra a következtetésre jutott, hogy a szóban forgó bírósági eljárás nem azzal a céllal indult, hogy megakadályozzák a képviselők tevékenységét”, és a spanyolországi eljárások jogszerűsége “kizárólag a nemzeti hatóságok hatáskörébe tartozik”.
Katalónia szecesszionista kormánya, amelyet Puigdemont vezetett, 2017 októberében az önrendelkezésról szóló népszavazás segítségével próbálta kikiáltani e spanyol tartomány függetlenségét. Miután ezt a törekvést a spanyol igazságszolgáltatás betiltotta, a katalán parlament egyoldalúan kikiáltotta a tartomány függetlenségét.
A madridi kormány erre reagálva felfüggesztette Katalónia autonómiáját. Néhány szeparatista vezetőt bebörtönöztek, mások pedig külföldre menekültek. Puigdemont, Ponsati şi Comin is azok között szerepel, akiknek sikerült megkerülniük a spanyol igazságszolgáltatást és jelenleg Belgiumban élnek.
Forrás: agerpres.ro
Fordította: Péterfy Tünde
Foto:Ma7
Average Rating