0 0
Read Time:5 Minute, 13 Second
Borbély László

Ez év augusztus 7. és 11. között a székelyföldi Borzonton 9-ik alkalommal került sor az Erdélyi Magyar Ifjak nyári táborára. Az eseményt Soós Sándor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Kolozs megyei képviselője szervezte. Ez, magától érthetődően, azt a benyomást keltette bennünk, hogy az Erdélyi Magyar Ifjak Szervezete csak partneri szerepet vállalt a tábor megszervezésében. De, e szerepvállaláson és benyomáson túlmenően, sokkal fontosabbak voltak az EMI táborban elhangzott vélemények, a különböző témakörökben tartott előadások. Sajnos, egyes nyilatkozatok a román hatóságok reagálását is kiváltották. Ilyen volt, például, a Jobbik magyarországi szélsőséges szervezet elnökének, Vona Gábornak, a kijelentése is, aki egyebek között igy fogalmazott: „…ha a magyar érdek csak konfliktus vállalásával képviselhető, akkor a konfliktust is vállalni kell”.  A Vona-nyilatkozatra Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azonnak állástfoglalt. E telitett politikai hangulatban megkértük Borbély Lászlót, az RMDSZ politikai alelnökét, hogy a www.hirekhatarok.nelkül.blogspot.com  hirportálunknak mondja el véleményét a táborban elhangzottakról. Ime hogyan vélekedett a magyar politikus:

„Ezt az Erdélyi Magyar Néppártnak kell tisztázza saját maga számára és nagyon sokaknak körülöttük. Én úgy látom, hogy egyesek nem értik meg azt, hogy egy ilyen szélsőséges pártnak a meghivása és azok a kijelentések, amelyek elhangzottak, ártanak nekünk a romániai magyarságnak – mert mindig minket vesznek elő ilyenkor, mi kell magyarázkodnunk -, ártanak a román-magyar kapcsolatnak, egyszóval mindenkinek ártanak, és ezt ők nem értik meg. A tábor nagyjából erről szól minden évben és sajnálom, mert végül is lehetne ott olyan tábort szervezni, ahol sok mindent el lehetne mondani, annál inkább, hogy – hál’ istennek – szólásszabadság van, de mindaddig, amig ez egy politikai orientációt is mutat, az EMNP képviselőit kell megkérdezni, hogy mi erről a véleményük. Az utóbbi két napban én nem láttam egy nyilatkozatot sem Néppárt részéről, amelyben elitélték volna a Vona Gábor-kijelentéseket, amelyben elmondták volna, hogy elnézést kérnek, mert ebben ők is részt vállaltak. A jövőben határozottan fel ell lépnünk e szélsőséges párttal szembe, amely Magyarországon kirekesztő, kisebbségellenes politikai alakulatként ismert. Énmagam, a külügyi bizottság elnökeként már reagáltam egyik kollégámnak, egyik jobbikos képviselőnek a magyar parlamentben elhangzott ama hirhedt nyilatkozatára, miszerint listát kellene késziteni egyesekről faji alapon, akik nemzetbiztonság szempontjából nem megbizhatóak (és én úgy tudom, hogy több per is van Magyarországon ezzel kapcsolatban, de az illető továbbra is ott ül a parlamentben, az illető párt képviseletében). Akkor, válaszomban a felvetett kérdésre, amely arra utalt, hogy mit tesz Románia kisebbségi kérdésekben, elmondtam, hogy akkor van neki (az illető jobbikosnak) erkölcsi háttere és akkor kérdezheti erről a Romániát vagy akár minket, hogyha ha Ő Magyarországon nem kezdeményez ilyen megnyilvánulásokat. Tehát, itt egyértelmű számomra, hogy ebben össze kellene fogjunk mindannyian és nem lenne szabad ilyen jellegű rendezvényekre meghivni – még egyszer mondom, meghivni(!) – egy szésőséges pártnak az elnökét, hiszen már előre lehetett boritékolni,  hogy olyanokat fog mondani, amely lehet, hogy egyeseknek szimpatikus – nem tudom, hogy kinek szimpatikus az, hogy ha Ő azt mondja, akár konfliktust is kell vállalni –, lehet, hogy néhány hőbörgő, zavaros agyú fejében ez szimpatikusnak tűnik, de ez oly nagyon veszélyes. Most, amikor itt vagyunk az Európai Unióban, a XXI. században, amikor a két ország is megpróbál kapcsolatot kialakitani egymással, akkor teljesen nyilvánvaló, hogy jön a reakció, mint amilyen a Románia államelnökének túldimenzionált válasza, amely, szerintem, megint elrugaszkodott volt és ez sem segitett és  nem is fog segiteni abban, hogy jobb legyen a kapcsolat a két állam között. Ebben felelősséget kell vállania a Magyar Néppártnak, a  szervezőknek és mindazoknak, akik a táborban politikusként vettek részt, hiszen ez messze túlmútat a szólásszabadságon”.

Az EMI tábor befejezése után röviddel az Antiszemitizmus ellen küzdő román civilszervezet közleményében kijelentette, hogy a tábor finanszirozási forrásainak kivizsgálását fogja kérni. Ha közelebbről megnézzük ellentmondást tapasztalunk e civilszervezet szándéka és a tábort támogatóinak elkötelezettsége között, hiszen az EMI hivatalos honlapján támogatóként a Hargita Megyei Tanács és az gyergyóalfalvi Helyi Tanács szerepel. Mi több, jól ismert az RDMSZ állásfoglalása is a szélsőséges megnyilvánulásoknak helyet adó rendezvényekkel szemben. Az emlitett ellentmondással egyet értett Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke is. Véleménye szerint ezt meg kell tárgyalni politikai alakulatán belül is. „Ebben nekem is nagyon markáns a véleményem” – mondotta, hozzáfűzve: „Ezt elmondtam a tavaly is, különben, és elmondom most is. Én most Hargita megyébe megyek és ott találkozom a polgármesterekkel és a megyei tanácselnökkel is. Elfogom mondani nagyon markánsan a véleményemet, hogy én úgy gondolom, hogy ilyen rendezvényeket nem kellene támogatni. Természetesen nem illegális a támogatás,  itt erkölcsi-politikai háttéről van szó, és kérni fogom, hogy ezt az RMDSZ-en belül is tárgyaljuk meg”.

Ama kérdésre válaszolva, hogy a román hatóságok esetleges határozott fellépése kihat-e, rövid távon, a magyar kisebbség érdekeire, ami az alkotmánymódositást és a régiósitást illeti, Borbély László reméyének adott hangot, hogy „az alkotmánymódositásra nem lesz semmilyen hatással, bár negativ következményei lehetnek, mert ez a magyarellenes hangulatot erősiti Romániában”. Az RMDSZ politikai alelnöke szerint az államfőnek befolyása van a közvéleményre. „Az államfőnek már nem az a célja – sajnos  én úgy láttam -, hogy lehetőleg békességben és a kormánnyal való valamilyen együttműködéssel valahogy átvészelje ezt az egy évet, másfél évet, amennyi még mandátumából maradt, hanem a politikai szerepvállalás, annál inkább, hogy már van egy új pártja is. Egyértelmű, hogy ezek a nyilatkozatok egy tervnek a részét képezik, és célja az, hogy szavazatokat  gyűjtsön pártja részére. Ő nem fog visszalépni a politikai porondról és most ezt késziti elő. Természetesen,  itt, Hargita megyében jól jönek ezek a nyilatkozatok az egybegyűlt románok előtt. Sajnos, önként az kellene tudatosuljon benne, hogy ilyenkor nem politikus, hanem államelnök is  és  ez messze túllép egy olyan nyilatkozaton, amelyet egy államelnök megengedhet magának. Véleményem szerint végül is nem történt semmi és nem kell túldimenzionálnunk azt, ami történt. Ez minden évben, sajnos, megtörténik. A tavaly is volt ilyen nyilatkozat az EMI-táborba; úgy tudom, hogy épp egy Fidesz-politikus nyilatkozott Trianonról, ami eléggé felborzolta itt a kedélyeket. Tusnádon már mintegy 23 éve szervezik a nyári szabadegyetemet. Tehát, az EMI táborban nem volt semmi új a nap alatt, olyan ami úgymond kiverje a biztositékot. De, ez a kérdés másik része. Ez nem azt jelenti,  hogy könnyen túl kell lépni Vona Gábor nyilatkozatán. A magyar kormány nagyon hamar válaszolt, elhatárolódott Vona Gábor nyilatkozatától. A román politikusok túl nagy jelentőséget tulajdonitottak az egésznek. Mindez nekünk, magyaroknak figyelmeztő, mert jövő évben választások lesznek Magyarországon és én úgy látom, hogy az ilyen tipusú akciók és nyilatkozatok nem fognak megszűnni”, zárta szavait Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke.

Az interjút készitette: Balázs Magdolna

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.