Az online vásárlás korszakában néhány kattintás és néhány euró is elég ahhoz, hogy a világ távoli pontjáról hazahozzák nekünk a ruházati cikkeket. Ennek az egyre növekvő folyamatnak, a fast fashion-nak, amelyet a legtöbb esetben az ázsiai cégek, például a Shein és a Temu, de az AliExpress és forgalmaznak, vannak árnyoldalai is, amelyekre gyakran nehéz választ találni, mind a munkavállalói feltételek, mind a termékek minőségére vagy összetételére vonatkozó információk tekintetében, a Rador Radio Románia szerint.
A különböző egyesületek, köztük a Greenpeace által 2022-ben végzett ellenörzések és készitett jelentések szerint főleg a kínai óriások által forgalmazott termékek sok esetben tartalmazhatnak mérgező anyagokat, kezdve a ftalátoktól egészen a nehézfémekig. Olyan anyagokat, amelyek potenciálisan károsak a termékek viselőire, és bőrbetegségeket okozhatnak.
A nemzetközi szinten aggodalmat szült az, hogy valójában mit is tartalmaznak az interneten nagyon alacsony áron forgalmazott árucikkek milliárdjai és nemrég számos vizsgálatot végeztek. A több mint 144 ruhadarab és kiegészítő tesztelése után, augusztus közepén, a szöuli hatóságok több száz terméket foglaltak le, miután több ruházati cikkben a törvény által megengedett határértékeket meghaladó mérgező anyagok jelenlétét fedezték fel.
A koreai ellenőrzés során, például, a Shein, az AliExpress, a Temu és más cégek termékeit vizsgálták meg és egyes cipők esetében megállapították, hogy magas ftalátszintet tartalmaznak (229-szer meghaladva a határértéket). A szöuli hatóságok rámutattak, hogy bizonyos ftalát alapú, rugalmasságot tulajdonitó termékek kihathatnak a termékenységre vagy a koraszülésre, mások pedig rákkeltőek lehetnek. Más termékek formaldehidet tartalmaznak a megengedett szint felett, bár a Shein azzal védekezett, hogy “szorosan együttműködik a nemzetközi tesztelő ügynökségekkel annak érdekében, hogy rendszeresen kockázatalapú mintavételi vizsgálatokat végezzenek, és biztosítsák, hogy a beszállítók által szállított termékek megfelelnek a Shein termékbiztonsági szabványainak”.
Néhány órával azután, hogy a koreai hatóságok közölték az ellenőrzések eredményeit a közösségi oldalakon, a TikTok-on, illetve az Instagramon, számos véleményformáló, köztük Sean Christopher, tartalmat hozott létre, megpróbálva feléleszteni a vitát az újdivatáruban jelen lévő vegyi összetevők veszélyeiről.
“Sokkal komolyabban kell kezeljük a helyzetet”, nyilatkozta Christopher, és mindenkit arra ösztönzött, hogy beszéljen e témáról, annak ellenére, hogy az olyan márkák, mint például a Shein, rendithetetlenül fejlődnek, csak 2023-ban 45 milliárd dolláros forgalmat könyveltek el.
Mindezek ellenére, a német Öko-Test oldal nemrég elfogadta a közösségi oldalakon megjelent felkérést, és érdekes tesztet végzett a Shein termékekkel kapcsolatban. A rendszeres vásárlókhoz hasonlóan a kiadók 21 terméket rendeltek online, a babacipőktől a ruhákig, kabátokig és kiegészítőkig. Az olvasóknak részletesen kifejtett laboratóriumi vizsgálatok azt mutatják, hogy “a vizsgált cikkek közül csak egyharmadának sikerül elérnie az elégséges vagy megfelelő szintet”, míg a többinél rossz minőségű és kifejezetten nem megfelelő termékekről beszélünk (az alkotó elemek minősége szempontjából).
A tesztelés során, pédául, egy unikornis motívumokkal díszített kislány ruhából mérgező antimon, izzadságon keresztül felszívódó elemek szabadultak fel. Más termékekben dimetil-formamidot találtak, míg egyes szandálok “tele voltak mérgező anyagokkal”, mint amilyen például az ólom és a kadmium, az egészségre veszélyes nehézfémek, jóval meghaladva az uniós szintet.
Nemcsak a német nyelvű vásárlói magazin, az Öko-Test, munkatársai írják, hogy “meglepte őket a tiltott ftalátok mennyisége, amelyet a laboratórium a női Shein-szandálokban talált, amely meghaladja az európai REACH-irányelv amúgy sem túl szigorú határértékének 15-szörösét”. Másrészt, a férfiaknak szánt termékekben “policiklikus aromás szénhidrogéneket (PAH) találtak, amelyek rákot okozhatnak, ezért is számítanak tiltott termékeknek.
Mi több, tartóssági teszteket is végeztek: egy leopárd női papucs mindössze 14 ezer lépést bírt ki, majd kettőbe tört. Az árat tekintve ez talán nem is meglepő, azonban a termékek összetételén „el kellene gondolkodnunk”, hívják fel a figyelmet a tesztelők. Egyébként a Öko-Test egy hosszú kérdéssort küldött a Shein cégnek bizonyos szövetek összetevőivel és eredetével kapcsolatban, hogy jobban megértsék és vizsgálják meg a fogyasztókra gyakorolt lehetséges hatásokat, de nem kapott választ.
Forrás: g4merida.ro
Fordította: Székely Dénes
Foto: economedia.ro
Average Rating