A marosvásárhelyi Azomureş vegyipari kombinát bezárásával kacsolatos véleménynyilvánitó népszavazás megszervezéséről, illetve a kombinát okozta környezetszennyezésről szóló információk alapján megkérdeztük Borbély László RMDSZ-képviselőt, hogy milyen eredménnyel járhat egy ilyen referendum?
“Szerintem jelzés lehet, a hivatalosságok figyelmének felhivássa a vegyipari kombinát helyzetére”, mondotta, megjegyezve, hogy abban az időszakban, amikor környezetvédelmi miniszter volt személyesen és közvetelnül is foglalkozott a kombinát problémáival és egy éves tárgyalások után, 2011-ben, sikerült több tiz millió euró értékű beruházást kieszközölni, melyek jó része környezetszennyezés-csökkentő beruházások, amelyeket 2015 végéig meg kell valósitani. “Ennek függvényében hosszabitják meg a környezetvédelmi engedélyt, amelyet 2012-ben megszigoritottak. A legfontosabb azonban az – a népszavazáson túlmenően –, hogy a kombinát tulajdonosa tartsa tiszteletbe a kiadott környezetvédelmi engedélyben foglalt kötelező beruházások megvalósitását”, mondotta a képviselő.
Borbély László üdvözölte az ilyen tipusú kezdeményezéseket – referendum, aláirásgyűjtés – megjegyezve azonban, hogy “nincsenek jogi következményei és csak figyelmeztetik a hatóságokat, hogy vegyék komolyan a környezetszennyezést. 2015 végére hivatalosan is kiderül, hogy a tulajdonos betartotta-e vagy sem a vállalt kötelességeket. Ellenkező esetben nem hosszabitják meg a környezetvédelmi engedélyt és egyértelmű hogy már nem lehet a kombinátot működtetni”.
Arra a kérdésre, hogy hogyan reagálnak az alkalmazottak, Borbély László képviselő megjegyezte:
“Én megtettem minden tőlem telhetőt, amikor miniszter voltam. Természetesen nagy figyelmet kell forditani erre az aspektusra is. Ezeket a kombinátokat mindenhol a világban 20-30 kilóméterre épitik a városoktól és csak Marosvásárhely van ilyen helyzetben, mivel a kombinát gyakorlatilag a városban van”.
Készitette: Balázs Magdolna
Average Rating