Az Eurostat hivatalos adatait gondosan elemezték és dolgozták fel, hogy részletes képet kapjanak az európai bérhelyzetről. Az adatok összeállítása után egy erre szakosodott weboldalon sikerült olyan térképet készíteni, amely tükrözi a különböző európai országok átlagos órabérét. A térkép világos betekintést nyújt az európai országok közötti bérszakadékba, és fontos támpontokkal szolgál gazdaságaikról.
A Visual Capitalist készitette térkép, amely az egyes európai országok átlagos órabérét mutatja euróban számítva, vizuális és átfogó képet nyújt a bérek régiónkénti változásairól.
A szakemberek által bemutatott adatok szerint Luxemburg az európai munkavállalók paradicsoma, ahol a legmagasabb az átlagkereset (47,2 euró/óra) a kontinensen, mint ahogy az ország egy főre jutó GDP-je is a legmagasabb világviszonylatban. A skandináv országok közól Dániában és Norvégiában is jók a fizetések (42 euró/óra), míg Svédország (26 euró/óra) inkább a középmezőnyben helyezkedik el a rangsorban.
“Az általános tendenciák azt mutatják, hogy Észak- és Nyugat-Európában magasabbak az átlagbérek, mint Dél- és Kelet-Európában, ami a gazdaságok, a vagyon és a megélhetési költségek közötti különbségeket tükrözi”, jegyzi meg a Visual Capitalist.
Az ellenkező póluson Bulgária áll, ahol a legalacsonyabb átlagkereset 8 euró/óra. Románia óránkénti 10,4 euróval az utolsó előtti helyen szerepel, közel a 10,7 eurós átlagos órabérrel rendelkező Lettországhoz. Valamivel jobban fizetnek a magyarok (11 euró/óra) és a lengyelek (11,9 euró/óra). Ez a mutató enyhén emelkedett Romániában is, a 2021-es 8 euró/óra, a 2022-es 9 euróról, az Eurostat adatai szerint.
Az uniós tagállamokban jelentősen különböznek az átlagos óránkénti munkaerőköltségek, jegyzi meg az Eurostat a múlt hónapban közzétett legfrissebb adatok alapján. Az óránkénti munkaerőköltség magában foglalja a bérköltségeket és a nem bérköltségeket, például a munkáltatók által fizetett társadalombiztosítási hozzájárulásokat. A legalacsonyabb óránkénti munkaerőköltséget tavaly Bulgáriában (9,3 euró), Romániában (11 euró) és Magyarországon (12,8 euró), a legmagasabbat pedig Luxemburgban (53,9 euró), Dániában (48,1 euró) és Belgiumban (47,1 euró) jegyezték.
Az átlagos óránkénti munkaerőköltséget a gazdaság egészében tavaly 31,8 euróra becsülték az EU-ban és 35,6 euróra az euróövezetben, mig 2022-ben ez 30,2 euró volt az EU-ban és 34 euró az euróövezetben.
Forrás: realitatea.net
Fordította: Székely Dénes
Foto: Realitatea.NET
Average Rating