0 0
Read Time:2 Minute, 16 Second

Az Orbán Viktor kormánya által ellenőrzött magyar MOL-csoport az orosz Lukoil céggel tárgyalt egyes romániai érdekeltségeinek esetleges megvásárlásáról, értesült hivatalos forrásokból az Economedia és a G4Media. A tárgyalásokon többek között a fekete-tengeri földgázkitermelési koncesszióról (Trident) és a ploiești-i finomító megvásárlásáról volt szó.

A MOL Románia képviselői azt mondták az Economediának, hogy “szerves és szervetlen fejlesztési lehetőségeket egyaránt vizsgálnak”.

Bár nem erősítették meg, de nem is cáfolták az Economedia értesülését, a magyar cég képviselői a múlt hónapban azt nyilatkozták az Economediának, hogy „a MOL Románia egy olyan időszakot él át, amely sok lehetőséget rejt magában, és célunk az, hogy olyan növekedési kezdeményezésekbe fektessünk be, amely a B2B és B2C ügyfeleink érdekeit szolgálják. Folyamatosan vizsgáljuk az organikus és szervetlen növekedési lehetőségeket, és minden bizonnyal mindent megteszünk annak érdekében, hogy továbblépjünk azokkal, akikkel szinergiákat azonosítunk. Köszönjük érdeklődését, és ha konkrét felvásárlásra kerül sor, vagy más növekedési lehetőségeket azonosítunk, részletes információkkal szolgálunk”.

A Lukoil képviselői nem válaszoltak az Economedia megkeresésére.

Az Economedia forrásai úgy tudják, hogy a „román állam képviselői erősen elleneznék” a vásárlást. „Az ok a budapesti kormány akcióival kapcsolatos gyanakvás, hogy megszerezhetnek egy stratégiai jelentőségű fekete-tengeri koncessziót, illetve a romániai finomítói piac jelentős (mintegy 20 százalékos) részét”, írják a cikkben, megjegyzve, hogy korábban is volt már példa arra, hogy egy magyar vállalat terjeszkedni szeretett volna Romániában, és akkor azt is megakadályozták. Példaként emlitik, hogy a Román Nemzeti Bank elutasította a magyar OTP Banknak a Banca Româneascára tett felvásárlási kísérletét.

Nem világos, hogy a MOL Románia és a Lukoil között folytatódnak-e a tárgyalások vagy felfüggesztették.

Mit csinál a Lukoil a Fekete-tengeren?

Az orosz Lukoil a fekete-tengeri Trident gázmező koncessziós kedvezményezettje, amelynek becsült, de meg nem erősített készletei 30 milliárd köbméterre tehetőek. Tavaly az Országos Ásványi Erőforrás Ügynökség (ANRM – amely a román állam nevében koncesszióba adja szénhidrogénes gázmezőket) engedélyezte az oroszoknak a kutatási program folytatását, mivel a szondázások eddigi eredményei nem győzték meg őket a kitermelés megkezdéséről. Megjegyzik, hogy a koncesszióban a Romgaz 12 százalékos partner és elővásárlási joga van, ha a Lukoil úgy dönt, hogy lemond a fekete-tengeri koncesszióról.

A Fitch hitelminősítő szerint a MOL 30,49 százaléka három alapítvány tulajdonában van, amelyek ténylegesen a magyar kormány irányítása alatt állnak.

A MOL Románia tavalyi forgalmát kis mértékben, 2 százalékkal, 9,1 milliárd lejre csökkentette, a profitja pedig 50 százalékkal, 243,3 millió lejre nőtt.

Az orosz Lukoil ugyan magánvállalat, de mint minden oroszországi természeti erőforrásokkal foglalkozó vállalkozás, az ország kormányának irányítása alatt áll.

A Lukoil Románia tavaly 11,1 milliárd lejes forgalmat bonyolított le, ami 17 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest, de a profitja 50 százalékkal 356,3 millió lejre nőtt, miközben a foglalkoztatottak száma 60%-kal, 356 főre csökkent.

Forrás: economedia.ro

Fordította: Székely Dénes

Foto: MSNews

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.