A tompaházai református templom a Maros folyómenti falvak és kisebb települések román kori építészetének egyik legjelentősebb emléke. Megőrzött több részletet 12–13. századi eredeti megjelenéséből: a szentély kivételével fennmaradtak – többek között – falai, a nyugati karzat, a torony román kori oszlopfői és lábazatai. Az épület különlegességének tekinthető, hogy eredetileg két nyugati toronnyal épült. Fontosságát tovább növeli a falak építéséhez használt római építőanyagok (sírkövek, oszlopok, nagy méretű római tegulák), valamint az újabb időszakok (17–19. század) értékes részletei, mint például a festett kazettás mennyezet, festett fa karzatok, kőszószék és szószékkoronája.
A tompaházai református egyházközség 2024 decembere közepén térítésmentes támogatást nyert a Nemzeti Örökségvédelmi Intézettől a Műemlékek Bélyegilletéke program „Restaurálás II.” alprogramjában. A támogatás célja a műemlék épület rehabilitációja, történelmi és képzőművészeti tartozékainak restaurálása, a látogatók biztonságának szavatolása, valamint a használati komfort és biztonságos használat feltételeinek javítása.
A projekt célja a templom veszélyeztetett állapotának megszüntetése, valamint a műemlék helyreállítása, konzerválása és értékeinek bemutatása. A program megvalósítása során a közösség bevonása és a helyi közösség ismereteinek bővítése is a kitűzött célok között szerepel, a karbantartási munkálatok biztosítása érdekében.
Az elnyert támogatás értéke 1.625.154 lej, amit a tompaházai református egyházközség 180.573 lej hozzájárulással egészit ki.
A tervezett munkálatokat legfejebb három év alatt kell befejezni, azaz 2027. december 31-ig bezárólag.
Forrás:ziarulunirea.ro
Fordította: Péterfy Tünde
Foto: Ziarul Unirea
Average Rating