Egyes magyarországi lapok nemrég arról számoltak be, hogy öt év alatt, azaz 2010-től mostanig Tőkés László erdélyi politikai háttere több mint négy millió euróhoz jutott a budapesti kormánytól.
E témáról Sándor Krisztinát, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnökét kérdeztük:
„Elsősorban is sértő, ha azt mondják, hogy ezt az összeget Tőkés Lászlónak utalták ki. Nem Tőkés László, hanem az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács részesült ebben az összegben, amely létrehozta a Demokrácia Központokat. Az elmúlt öt évben, Erdélyben a honositást az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács tulajdonképpen a Demokrácia Központokon keresztül végezte. Az hogy sok vagy kevés ez az összeg, azt nem nekünk kell megitélni, hanem az adományozónak, tehát a magyar kormányt kell megkérdezni, hogy ezt hogyan gondolják. Emellett, hogyha a számokról akarunk nyilatkozni, ez az összeg, amely az utóbbi öt évben az irodahálózatokra ráment, ez nagyjából ugyanannyi, mint amennyit évente kap az RMDSZ a román kormánytól. Felvetődik a kérdés ez esetben is, hogy megéri-e és kiknek éri meg négy millió euróba részesiteni évente az RMDSZ-et a Kisebbségi Alapból. Mi négy millió eurót kaptunk amit el is használtunk, de erről minden évben elszámoltunk”.
Arra a kérdésre, hogy hogyan vélekedik az Eurotrans Alapitványról, és ismeri-e az alapitvány által nemrég készitett közvéleménykutatás eredményeit a magyar lakósság választási opciójáról, Sándor Krisztina elmondta:
„Megjegyzem, hogy a honositási törvényt 2010-ben fogadták el, mig mi 2011-ben fogtunk munkánkhoz, és gyakorlatilag különösebb reklám vagy erőfeszités nélkül jöttek be az emberek az irodáinkban, a Demokrácia Központokba. Ma már tudatosabban kell végeznünk ezt a munkát. Ami a közvéleménykutatást illeti, nem tudok nyilatkozni, mivel nem ismerem, nem hallottam, hogy sor került volna egy ilyen felmérésre”.
Kiegészitésként hozzáfűzzük, hogy a kolozsvári székhelyű Eurotrans Alapítványt az RMDSZ hozta létre 2007-ben. A magyar kormány nemzetpolitikai államtitkársága egy évvel korábban kiadott közleménye szerint a Miniszterelnökség, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint az Eurotrans Alapítvány képviselői háromoldalú együttműködési megállapodást kötöttek, amelynek célja “az egyszerűsített honosítás egyszerűbbé tétele”.
Az interjút készitette: Balázs Magdolna
Average Rating