Románia a fő öntözési infrastruktúra rehabilitációs programjának 2027-es befejezése után kétmillió hektár területről egy év alatt 30 millió tonna kukoricát takaríthat be, ami megegyezik a jelenleg kilenc millió hektár felületen termelt valamennyi termés mennyiségével, nyílatkozta az Agerpres által idézett Florin Barbu mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter, megjegyezve, hogy a Mezőgazdasági Minisztérium költségvetéséből öntözésre 100 millió euró költségvetési hitelt és több mint 200 millió euró kötelezettségvállalási hitelt irányoztak elő.
A Szeret-Bărăgan csatornával kapcsolatos projektről, melynek megvalósitása még 1986-ben megkezdődött a Szeret folyón, a Călimăneşti-gát és a 198 kilométer hosszúra tervezett Dridu-tó között, a tárcavezető elmondta, hogy a munkálatok szeptemberben kezdődnek mintegy 33 kilométeren, jelenleg jóváhagyták a megvalósíthatósági tanulmányt, a műszaki-gazdasági mutatókkal eghyütt és kiírták a pályázatot a munkálatok kivitelezésére.
A Szeret-Bărăgan csatorna megépítése három szinten hoz gazdasági hasznot: először is biztosítja az öntözéshez szükséges vízmennyisget a Bărăganon, másodszor, csökkenti az árvízveszély kockázatát a Szeret folyó árterén és harmadszor útvonalként szolgál tengeri áruszállításra. 2012-ben, a becslések szerint, e projekt megvalósítása 3,5 milliárd eurós beruházást jelentett és befejezése Románia mezőgazdasági területei 10 százalékának biztosíthatta volna az öntözést. Ez azonban a kivitelezés különböző szakaszaiban, a munkálatok folyamatos leromlása miatt, sürgősségi rehabilitációs beavatkozást és korszerűsítési munkákat igényelt. Ebben az értelemben az Országos Földjavítási Ügynökség (ANIF) alkalmasnak tartja a Szeret-Bărăgan-főcsatorna kivitelezési munkáinak megkezdését.
„A munkálatok gyakorlatilag szeptemberben kezdődnek a csatorna első 33 kilométerén, a kivitelezési határidő három év lévén. Ha az állami költségvetésből biztosítottak az anyagi források, úgy gondolom, hogy 2030-ra elkészülhet a csatorna, vagyis a Dridu-tóval való össekapcsolás. A Szeret-Bărăgan csatorna, ha teljesen elkészül, körülbelül 600 ezer hektárt szolgál ki. A becslések szerint a csatorna befejezésére – egészen a Dridu tóig – jelenleg közel 800 millió euró szükséges”, fűzte hozzá a miniszter.
Az ANIF adatai szerint az Országos Öntözési Főinfrastruktúra Rehabilitációs és Kiépítési Programban, valamint a Vízelvezetési és Vízelvezető Infrastruktúra Rehabilitációs Programban szereplő létesítmények rehabilitációjára eddig elvégzett munkálatok összértéke közel 422 millió eurót.
Az ANIF 2024-ben 1,6 millió hektár terület öntözéséhez biztosítja a vízellátást, ami az ország szántóterületének 20%-át jelenti. Az ANIF célja, hogy a beruházásokkal, karbantartási és javítási munkákkal 2024 végéig biztosítsa a vízellátást 1,8 millió hektárnyi terület öntözéséhez.
2024. május 10-ig 66 000 ha terület öntözését sikerült biztosítani, mig az összesített öntözött terület meghaladta a 84 000 ha-t. Az öntözött növények a búza, árpa, zöldségfélék, repce, takarmánynövények, szőlő-/gyümölcsültetvények, cukorrépa, szójabab, napraforgó, kukorica és rizs. A növények öntözését már elvégezték a Havasalföld régióban, Brăila, Buzău, Călăraşi, Giurgiu, Ialomiţa, Prahova és Teleorman megyékben, Moldova régióban, Bacău, Botoşani, Galac, Iaşi, Vaslui és Vrancea megyében, Dobrudzsában (Konstanca és Tulcea) Olténiában (Dolj és Olt) és Bánátban (Arad és Temes).
Forrás: economedia.ro
Fordította: Székely Dénes
Foto: Economedia.ro
Average Rating