A német kormány a vétójogok erősítését sürgeti Brüsszelben, mert szerinte így lehet elejét venni, hogy kínai cégek tömegesen vásároljanak fel csúcstechnológiai és stratégiai vállalatokat Európában, így Németországban.
Brigitte Zypries gazdasági miniszter Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének írt levelében elismeri ugyan, hogy a kínai vállalatfelvásárlások és az ezekhez kapcsolódó tőkebeáramlás elősegíti a növekedést és a munkahelyteremtést, de hangsúlyozza: látni kell, hogy kínai vállalatok Európában és Németországban egyoldalúan csúcstechnológiát és kulcsiparagákat képviselő vállalatok megszerzésére koncentrálnak.
Ugyanakkor a kínai piac gyakran zárva marad az európai cégek előtt. Az unió tagállamainak is meg kell kapniuk a jogot, hogy egyes esetekben “nem piackonform, különösen államilag irányított vagy szubvencionált stratégiai jellegű vállalatfelvásárlásokat” megvizsgáljanak és szükség esetén megakadályozzanak – írja levelében a német gazdasági miniszter.
Az EU-bizottság egyik szóvivője nemrég hangsúlyozta, hogy Juncker foglalkozik a kérdéssel, és ősszel konkrét javaslatokat terjesztenek elő.
Jelenleg a berlini gazdasági minisztériumnak arra van joga, hogy megvizsgálhasson egy ügyletet, amennyiben egy unión kívüli vállalat a szavazatra jogosító részvények vagy üzletrész legalább 25 százalékát akarja megszerezni. Berlin szerint a vétójog egységes uniós szabályozására van szükség.
Gazdasági szervezetek és egyes uniós tagállamok ellenzik ezt, mert attól tartanak, hogy elriasztja a befektetőket.
Forrás: MTI/DPA/Kitekintő
Foto: Kitekintő
Average Rating