A szlovák miniszterelnök elleni merénylet számos biztonsági kérdést felvet. Az elkövetés utóhatásáról, a magyarországi kiemelten védett személyekre vonatkozó biztonsági protokoll esetleges változásáról a hirado.hu Horváth Józsefet, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadóját kérdezte.
„A közzétett videók alapján azt lehet látni, hogy a szlovák miniszterelnök biztonsági embereit sokkolták a történtek” – fogalmazott Horváth József a hirado.hu kérdésére válaszolva.
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a médiában megjelent helyszíni videók tanúsága szerint Robert Fico védelmében több hiányosság is szembetűnt.
Mint mondta, a meglőtt miniszterelnököt egy személyautó hátsó ülésére tették, a jelek szerint pedig nem volt egy olyan személy a csapatban, aki felcserként elvégezhette volna a szükséges életmentő beavatkozásokat. Ezenfelül pedig szükség lett volna egy olyan autóra, ami akár mentőautóként is funkcionál, hogy fekvőhelyzetben szállíthassák el a sérült személyt.
„Ezt mindenképpen érdemes lesz kielemezni” – fogalmazott, majd kiemelte: más országok biztonsági szolgálatai is kockánként fogják elemezni a történteket, hogy a saját munkájuk miatt is okuljanak belőle.
A merénylet kihatása
Arra a kérdésre, hogy a Szlovákiában történtek hatással lehetnek-e a magyarországi biztonsági protokollokra, Horváth József hangsúlyozta: alapvető fontosságú, hogy a hazai biztonsági szervek is minél hamarabb pontos információkhoz jussanak.
„Tisztázni kell, hogy lehet-e nemzetközi vonatkozása a merényletnek, vagy magányos elkövetőről van szó, esetleg szervezettség van a háttérben” – mutatott rá, majd hozzátette: ezen körülmények tisztázása esetén dől el, hogy szükséges-e emelni a magyarországi védett vezetők védettségi szintjén. Mindaddig nem indokolt a pánikreakció – húzta alá.
A magyar védett vezetők biztosítása kapcsán Horváth József arra is emlékeztetett, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) hosszú évek óta professzionális eszközökkel és képzettséggel látja el a vezetők biztonságát.
A szlovák feketepiac
Kérdésre adott válaszában a biztonsági szakértő elmondta: a szomszédunkban akár legális módon is könnyebb lőfegyverhez jutni, mint Magyarországon. A szervezett bűnözői csoportok leszámolásaiból pedig az is látható, hogy ott a feketepiacon viszonylag könnyen és olcsón hozzáférhetők ezek az eszközök.
Arra vonatkozóan, hogy az Ukrajnába kerülő fegyverek kiköthetnek-e a kelet-közép-európai országokban,
Horváth József rámutatott: az Ukrajnából illegális úton kijutó fegyverek célállomásai eddig alapvetően a nyugat-európai és észak-európai országok, valamint más válságövezetek voltak.
Felbátoríthat más elkövetőket?
A hirado.hu arról is kérdezte Horváth Józsefet, hogy kiválthat-e láncreakciót egy ilyen merénylet? Ezzel kapcsolatban a szakértő elmondta, hogy „egy ilyen esetben mindig számolni kell egyfajta szívóhatással: adott esetben más is gondolhatja azt, hogy pár perc hírnevet tud szerezni”. Emlékeztetett, hogy például a világhírű Beatles énekesének, John Lennonnak a gyilkosát egyértelműen a hírnév motiválta.
„A médiafigyelem vonzhatja az ilyen elkövetőket, de a politikusok elleni merényletnél valójában kevés ilyen példáról beszélhetünk”, összegezte a szakértő.
Forrás: hirado.hu
Foto: hirado.hu
Average Rating