Egy ukrán gázipari cég, a Burisma Holdings igazgatótanácsának tagja lett Joe Biden amerikai alelnök fia és John Kerry külügyminiszter fogadott fiának egyik közeli barátja – közölte a The Wall Street Journal.
Az ügy azért keltett feltűnést, mert Biden és Kerry fontos szerepet tölt be az Egyesült Államoknak az ukrán válsággal kapcsolatos diplomáciájában.
A Burisma tulajdonosa Nyikolaj Zlocsevszki, a megbuktatott Viktor Janukovics ukrán elnök környezetvédelemért és természeti kincsekért felelős minisztere volt.
Biden alelnök ifjabbik fia, a 44 éves Hunter Biden májusban lett tagja az igazgatótanácsnak, a cég jogi részlegének vezetőjeként. Néhány héttel korábban az a 39 éves Devon Archer is a vezetés tagjává vált, aki Kerry fogadott fia, Christopher Heinz – a Heinz-féle “mártásbirodalom” örököse – főiskolai szobatársa volt.
Archer feladata az, hogy amerikai befektetőket kutasson fel, javítsa a vállalat irányítását és kiterjessze a cég működési területét. Biden és Heinz egyaránt a Rosemont Seneca Partners amerikai befektetési cég alkalmazottja, amely viszont alvállalata a Resmont Capital elnevezésű magántőke-befektetési cégnek, amelynek Archer és Heinz a társalapítója.
Az amerikai külügyminisztérium nem kívánta kommentálni az ügyet, az alelnök szóvivője pedig kijelentette, hogy Hunter Biden magánemberként, az amerikai kormány jóváhagyása nélkül lett vezető az ukrán cégben.
A Burisma igazgatótanácsának elnöke tavaly óta Alan Apter amerikai befektetési bankár. A cég egyike annak a maroknyi ukrán magánvállalatnak, amelyek együttesen az ország gázkitermelésének valamivel több mint 10 százalékát ellenőrzik, a többi részben vagy egészében állami tulajdonú vállalatok kezében van.
Egyelőre még nem tudni, hogy az USA-nak mennyire érdeke érvényesíteni egyes amerikai vezetők jólétét biztositó demokratikus értékeket. De az is előfordulhat, hogy a Kreml hatóságai, titkos szolgálatai, körmönfont hazugságokkal megpróbálják elbonyolítani az eseményeket egy volt csatlós államban, Ukrajnában, úgy, hogy végül is olyan helyzet teremtődik, amely a hajdani Belügyi Népbiztosság (NKVD – a KGB elődje) kegyetlen időszakára emlékeztet.
Average Rating