
Délkelet-Európa legnagyobb integrált energiatermelője, az OMV Petrom bejelentette, hogy a Petrobrazi kőolajfinomítónál megkezdődik egy fenntartható repülési üzemanyagot (SAF) és megújuló dízel üzemanyagot (HVO) előállító termelőegység megépítése. Az új egység az OMV Petromot a fenntartható üzemanyagok első jelentős gyártójává teszi Délkelet-Európában, évi 250 000 tonnás kapacitással.
„A fenntartható üzemanyagok előállításába való befektetés a 2030-as stratégiánk része, és az OMV Petrom elkötelezettségét tükrözi az energetikai átállás és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése mellett. A fenntartható üzemanyagok elengedhetetlenek a szállítás szén-dioxid-mentesítéséhez, különösen azokban az ágazatokban, ahol a villamosítás nehezen kivitelezhető, például a légi közlekedésben. A 2022-2030 közötti időszakban a beruházási költségvetés 35%-át az energetikai átállást támogató projektekre fordítjuk Romániában és a régióban”, nyílatkozta Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
“E beruházás megerősíti a Petrobrazi kőolajfinomító szerepét a mobilitáshoz szükséges üzemanyagok biztosításában – mind ma, mind a jövőben. A kőolajfinomító átalakul a fenntartható üzemanyagok, például a SAF és a HVO előállításához igazodva, a működési kiválóság hosszú hagyományainak megőrzése mellett. Büszkék vagyunk arra, hogy a régió első ilyen létesítményével élen járunk, e rendkívül összetett, új és innovatív technológiákat alkalmazó projekt elindításával. Ez az eredmény magas szekképzettséggel rendelkező kollégáinknak köszönhető, akiknek szakértelme és elhivatottsága elengedhetetlen sikerünkhöz”, mondta Radu Căprău, az OMV Petrom igazgatótanácsának marketingért felelős tagja.
Az új egység lehetővé teszi az OMV Petrom számára, hogy a SAF- és HVO-termelést integrálja a meglévő üzemanyag-előállítási-, tárolási- és -elosztási infrastruktúrába, így válaszolva a régió fenntartható mobilitási igényeire.
A projekt összesen 750 millió eurós beruházást jelent, amelyből 560 millió eurót a SAF-HVO egység, mig 190 millió eurót két zöld hidrogént termelő létesítmény megépítésére fordítanak.
A SAF és a HVO előállításának módja és a szén-dioxid-kibocsátásra gyakorolt hatás
A SAF és a HVO fenntartható üzemanyagok, amelyeket megújuló nyersanyagok, például használt növényi olajok és állati zsírok feldolgozásával állítanak elő. Fejlett finomítási eljárásokkal, zöld hidrogén felhasználásával ezeket az anyagokat a hagyományos kerozinhoz és dízelhez hasonló tulajdonságúakká alakítják át. Ezen üzemanyagok használata lehetővé teszi a szén-dioxid-kibocsátás jelentős csökkentését a hagyományos fosszilis tüzelőanyagokhoz képest (például legkevesebb 65%-kal az SAF és a HVO esetében).
Az új létesítmény rugalmassága lehetővé teszi a felhasznált nyersanyagok (hulladékolaj, állati zsírok) és a késztermékek keverékének (SAF és HVO, valamint biodízel és bio-LPG) beállítását a piaci igények és a nyersanyag elérhetőségének függvényében.
Kiegészítő beruházások az alacsony szén-dioxid kibocsátású szállításban
A fenntartható üzemanyag-termelés fejlesztésével párhuzamosan az OMV Petrom bővíti az elektromos járművek töltési hálózatát, melynek célja több mint 5000 pont elérése 2030-ra Romániában, a jelenleg létező körülbelül 900 ponthoz képest.
Az OMV Petrom-ról
Az OMV Petrom Délkelet-Európa legnagyobb integrált energiatermelője. A csoport évi 4,5 millió tonna finomítói kapacitással rendelkezik és 860 MW-os nagy hatásfokú földgázerőművet üzemeltet. A kőolajtermékek kiskereskedelmi forgalmazási piacán a Csoport Romániában és a környező országokban mintegy 780 benzinkútján keresztül van jelen, két márkanév alatt – az OMV és a Petrom.
Az OMV Petrom egy olyan társaság, ahol 2024 végétől román részvényesek birtokolják a részvények több mint 43%-át (ebből a román állam az Energiaügyi Minisztériumon keresztül 20,7%-ot, 22,5%-ot pedig a román nyugdíjalapok birtokolnak, amelyekhez hozzáadódik mintegy 500 000 egyéni befektető és más román entitások). Az OMV Aktiengesellschaft, Ausztria egyik legnagyobb tőzsdén jegyzett iparvállalata, az OMV Petrom részvényeinek 51,2%-át, mig a fennmaradó 5,6%-ot más külföldi befektetők birtokolják. Az OMV Petrom összrészvényének 28,1%-a szabadon forog a bukaresti tőzsdén.
Az OMV Petrom az állami költségvetés egyik legnagyobb befizetője, 2005-2024 között több mint 45 milliárd euró adót, illetéket és osztalékot fizetett ki. Ugyanebben az időszakban a társaság mintegy 20 milliárd eurót fektetett be.
Az OMV Petrom 2007 óta beépíti üzleti stratégiájába a vállalati felelősségvállalás elveit. A társaság 2007- 2024 között mintegy 190 millió eurót különített el a romániai közösségek fejlesztésére, a környezetvédelemre, az oktatásra, az egészségügyre és a helyi fejlesztésekre összpontosítva.
Az OMV Petrom 2020. július 29-én bejelentette, hogy támogatja az éghajlatváltozással kapcsolatos pénzügyi információkkal foglalkozó munkacsoport (Task Force on Climate-related Financial Disclosures – TCFD) ajánlásait, Az OMV Petrom évente jelentést készít ezen ajánlatok végrehajtása terén elért eredményekről.
Forrás: omvpetrom.com
Traducerea: Balázs Magdolna
Foto: OMV Petrom
Average Rating