0 0
Read Time:2 Minute, 15 Second

Sepsiszentgyörgy, Székelyudvarhely és Nyárádszereda után Csíkszeredában is elindítják a lábbuszprogramot november 2-tól. E programmal arra ösztönzik az általános iskolásokat, hogy biztonságos és szervezett körülmények között gyalog járjanak   iskolába a közlekedési zsúfoltság csökkentése és az egészséges életmód népszerűsítése érdekében.

A csíkszeredai lábbuszprogramot szervezési folyamat előzte meg, felmérést is végeztek amelyből kiderült, hogy van igény erre a kezdeményezésre a szülők részéről.

Így, november 2-tól a város négy iskolájának diákcsoportjai két felnőtt önkéntes kíséretében indulnak hét találkozási pontról azokhoz az oktatási egységekhez, ahol tanulnak. Egyelőre négy magyar nyelvű iskoláról van szó, de várhatóan román nyelvű oktatási egységek is csatlakoznak a programhoz.

Sógor Enikő, a csíkszeredai önkormányzat alpolgármestere sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az utóbbi években egyre nagyobb az a tendencia, hogy a szülők autóval viszik iskolába gyermekeiket, így a Székelyudvarhelyen és Sepsiszentgyörgyön már alkalmazott Pedibus program a helyi közigazgatás prioritásává vált.

„A program segítségével egészségünkre és környezetünkre is vigyázunk. Ugyanakkor alternatív közlekedési lehetőséget nyújt az iskolák és a gyermekek lakhelye között, illetve növeli a tanulók fizikai aktivitását. A program számos előnye közé sorolható a kölekedési zsúfoltság csökkentése, a testmozgás, ugyanis a reggeli gyaloglás hozzájárul a koncentráló képesség növeléséhez, ami az iskolai eredmények javulását is eredményezheti. A program kiemelt feladat volt számunkra. Ahogy az elmúlt években is megfigyelhettük, sokkal nagyobb a hajlam arra, hogy a szülők autóval vigyék iskolába gyermekeiket, ami nem csak a reggeli és délutáni közlekedést bonyolítja, de az önállóságra és a gyerekek önbizalmára is negatívan hathat. Tehát az elképzelés az, hogy a diákok ne autóban ülve, a forgalomban elakadva, hanem a barátokkal sétálva, a kollégáikkal játszva érjenek el iskolába” – jelentette ki a csíkszeredai önkormányzat alpolgármestere.

Elmondása szerint a program szervezése szeptemberben kezdődött. Az első lépés a programban részt venni kívánó iskolák azonosítása volt. Négy gimnáziumból több mint 500 szülő és diák jelezte részvételi szándékát a programban. A következő lépés a találkozási pontok meghatározása és az útvonalak megtervezése volt. Sógor Enikő megjegyezte, hogy ebben a szakaszban kiemelt figyelmet fordítottak a biztonságos útvonalak és az elérhető találkozási pontok kiválasztására.

Az önkormányzat alpolgármestere szerint az első héten a diákcsoportokat kísérő 14 önkéntes a csíkszeredai városháza munkatársa lesz, majd ezt követően a „pedibusz” vezetését a város különböző egyesületei, sportolói, szervezetei, egyéb intézményei veszik át.

A Pedibusz program koordinátora, Boér Markó Orsolya úgy nyilatkozott, hogy a többi városhoz képest Csíkszeredában nem csak találkozási pontok vannak, hanem olyan pontok is, ahol szükség esetén Pedibusz „sofőrt” cserélhetnek a diákok, ilyen például a központi park. A félreértések elkerülése érdekében minden gyermek más színű jelvényt kap, attól függően, hogy melyik iskolába jár.

A programkoordinátor tájékoztatása szerint a programba bekapcsolódó gyermekek egy Pedibus fűzetet is kapnak, amelyben pontokat gyűjthetnek a gyalog megtett útvonalaktól függően. A program végén a legtöbb pontot összegyűjtött tanulók ajándékot kapnak.

Forrás: informaţiahr.ro

Forditotta: Péterfy Tünde

Foto: EduManager

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.