A strasbourgi székhelyű Európa Tanács felügyelete alatt működő emberi jogi bíróság által nemrég közzétett ítéletében nem értett egyet Tőkés László azon állításával, hogy a szabad véleménynyilvánításhoz való jogába történt hatósági beavatkozás miden jogi alapot nélkülözött. Tőkés az európai birósághoz fordult, mivel véleménye szerint két külön tárgyalás során megsértették a szabad véleménynyilvánításhoz való jogát.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) elítélte Romániát a Tőkés László volt EP-képviselő által indított két per során, aki azért fordult az európai bírósághoz, mert a nagyváradi rendőrség arra kötelezte, hogy vegye le a székely és Nagy-Magyarország zászlóját, amelyet a város központjában található irodája erkélyére tűzött ki.
Tőkés az ellene elrendelt szankciókat megtámadta a román bíróságon, a pert végérvényesen elveszítette, de most az EJEB megállapította, hogy a román bírák felületesen jártak el.
Az EJEB közleményében röviden felvázolja a Tőkés László által indított két pert.
2014 nyarán a volt református püspök a Jean Calvin útcában található irodája erkélyére egy villámcsődület keretében székely zászlót tűzött ki és egyben Wass Albert háborús bűnösre emlékezett. 2014 augusztus 20-án a nagyváradi helyi rendőrség figyemeztette Tőkést, hogy megszegte a reklámrendeletet és a 185/2013-as törvényt azzal, hogy engedély nélkül „reklámzászlót” tűzött ki és a zászló eltávolítását kérte, amit Tőkés nem tett meg és a bíróságon megfellebezte a helyi rendőrők jegyzőkönyvét.
2015 január 25-én a nagyváradi bíróság elutasította az európai parlamenti képviselő keresetét, majd utólag a Bihar Megyei Bíróság helybenhagyta az ítéletet, megállapítva, hogy a zászló kitűzése egy magánépületre nem tilos, de azt a helyi reklámrendelet előírásaival összhangban kell tenni.
Ezzel szemben Tőkés egyre inkább băővítette erkélyén a „zászló-kollekciót”. 2015 decemberében kitűzte a partiumi régió zászlaját is, bejelentve, hogy ez a nagyváradi helyi rendőrség szankciója elleni tiltakozó gesztus. A volt európai parlamenti képviselő újabb figyelmeztetést kapott, amit szintén megtámadott, de sikertelenül. Csak 2020-ban vette le erkélyéről mindkét zászlót.
Tőkés László az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult azzal érvelve, hogy esetében, két külön álló perben, megszegték a szólásszabadsághoz való jogát.
A strasbourgi székhelyű Európa Tanács felügyelete alatt működő emberi jogi bíróság által nemrég közzétett ítéletében nem értett egyet Tőkés László azon állításával, hogy a szabad véleménynyilvánításhoz való jogába történt hatósági beavatkozás minden jogi alapot nélkülözött, ugyanakkor helyt adott panaszának, megállapítva, hogy a reklámzászlónak minősített jelkép eltávolítását elrendelő ítélet indokolása túlzottan szűkszavú, nem tartalmaz elegendő információt ahhoz, hogy megismerhető legyen belőle az eljárás indoka.
A román igazságszolgáltatásnak egyensúlyt kell teremtenie a szabad véleménynyilvánításhoz való jog – amelyre Tőkés hívatkozik – és a közjog között az utcai reklámozásról szóló törvény alkalmazhatóságának összefüggésében. A román bíróságok nem magyarázták meg, miért tekintették a zászlókat utcai reklámnak és nem vették figyelembe Tőkés nyilatkozatait, aki szerint ezek saját identitása kifejezésének egyik megnyílvánulási formája.
Az EJEB megjegyezte, hogy a reklám a kereskedelmi tevékenységekre utaló fogalom, amely ebben az esetben nem érvényes, és a román bíróságok nem magyarázták meg, miért tartják a két zászló kitűzését reklámozásnak. Sőt, nem bizonyították be, hogy ezek kitűzése megsértette volna a közbiztonsági szabályokat.
Lévén, hogy ezek kisebb szankciók voltak, nem indokolja a felperes szabad véleménynyilvánításhoz való jogának megsértését – állapították meg az EJEB bírái is.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) döntése értelmében Romániának 2.112 euró perköltséget kell fizetnie Tőkés Lászlónak.
Szerkesztette: Székely Dénes
Foto: digi24.ro
Average Rating