
Kutatások szerint a fogyasztott palackozott víz háromnegyede tartalmazhat potenciálisan káros vegyi anyagokat, amelyek rákot idézhetnek elő.
A Daily Mail szerint a katari tudósok kutatásaik során arra a következtetésre jutottak, hogy hogy a palackozott víz 10-78 százaléka szennyeződéseket tartalmaz, köztük mikroműanyagokat – mikroszkopikus méretű részecskéket -, amelyek bejutnak a vérkeringésbe és vélhetően számos testi folyamatot érintenek.
Ugyanakkor a csapvizet sokkal biztonságosabb fogyasztani, mivel “szigorú minőségi és biztonsági előírásoknak” van alávetve, vélik a tudósok.
A szabad szemmel nem látható mikroműanyagok mindössze két mikrométeres, azaz két ezred milliméteres műanyagdarabok.
Ezek a részecskék az élelmiszerekbe, vízforrásokba és még a levegőbe is bekerülhetnek, amikor a műanyag termékek természetes módon lebomlanak.
Egyre több kutatás hozta már összefüggésbe ezeket a részecskéket a rák-, a szívbetegségekkel, valamint a demenciával, de még a gyengébb minőségű spermával is.
A katari Weill Cornell Medicine tudósai, akik nemrég fejezték be legfrissebb tanulmányukat, más szennyező anyagok nyomait is felfedezték, köztük a ftalátokat és biszfenol A-t (BPA).
A kutatók véleménye szerint ezek lebomlanak és a vízbe, jutnak, amikor a palackokat összenyomjuk, vagy a kupakot többször kinyitjuk és bezárjuk.
A szennyező anyagok vízbe is beszivároghatnak, ha egy palack hőhatásnak van kitéve, például meleg szobában, forró napon az autóban vagy kint a napon hagyjuk.
A műanyagok élettartalmának növelésére használt ftalátok közismerten befolyásolják a szervezet hormontermelését.
A BPA egy vegyi anyag, amelyet arra használnak, hogy az élelmiszer-csomagolások ellenállóbbak legyenek a korrózióval vagy a lebomlással szemben.
Mindkét anyagot a meddőséggel, a PCOS-el (Policisztás petefészek szindróma), az asztmával és néhány ráktípússal hozzák összefüggésbe a tudósok.
Az Egyesült Királyság figyelemmel követi az BPA biztonsági szintjeit, és napi 0,2 nanogramm testtömegkilogrammonkénti biztonságos kitettségi szintet javasol.
A BMJ Global Health folyóirat hasábjain megjelent cikkben a tudósok igy vélekedtek: „Bár vannak rövid távú biztonsági küszöbök, ezeknek a szennyező anyagoknak a hosszú távú hatásai nagyrészt ismeretlenek. A palackozott víztől való függőség jelentős egészségügyi, pénzügyi és környezetvédelmi költségekkel jár, ezért szükséges széleskörűen mielőbb felülvizsgálni”.
A szakemberek felszólították az éttermeket és más egységeket, hogy a palackozott viz helyett használjanak csapvízet.
A csapvizt sokkal biztonságosabb, mert “szigorú minőségi és biztonsági előírásoknak” van alávetve, és nem áll fenn annak a veszélye, hogy “káros vegyszerek szivárogjanak ki a műanyag palackokból” – tették hozzá a kutatók.
A mikroműanyagok miatt évtizedek óta aggódnak a tudósok.
Korábbi tanulmányok azt sugallták, hogy az átlagember hetente körülbelül öt gramm műanyagot nyel le, ami felér egy hitelkártyával.
A tudósok szerint az emberek napi 7000 mikroműanyagot lélegeznek be, ami aggodalmat szül, mivel az azbeszt vagy a dohány mellett egészségügyi veszélyt is jelenthet.
Forrás. Adevarul.ro
Fordította: Péterfy Tünde
Foto: Realitatea.NET
Average Rating