0 0
Read Time:3 Minute, 46 Second

A közép-kelet-európai árvizek emberéleteket és jelentős anyagi károkat követeltek, amelyek a becslések szerint több milliárd euróra rúgnak, beleértve a Romániában okozott károkat is – mondta Claudiu Cazacu, az XTB Románia, nemzetközi tőzsdéken működő befektetési társaság stratégiai tanácsadója.

A Morningstar DBRS globális hitelminősítő ügynökség szerint az első kárbecslések meghaladják az egymilliárd eurót. Ez a szám azonban optimistának tűnik a Gallagher Re viszontbiztosítási bróker szemszögéből, amely 2-3 milliárd euróra becsüli. A becslések azonban tájékoztató jellegűek és változhatnak.

A közép-kelet-európai árvizek a régióban a valaha feljegyzett legköltségesebb éghajlati események közé tartoznak. Az  intenzív időjárási jelenségek az

infrastruktúrát, a mezőgazdasági területeket és az üzemeltetést, a lakó- és kereskedelmi ingatlanokat, valamint a járműveket érintették.

A dolgok azonban még rosszabbul állhattak volna, ha nem fektetnek be az utóbbi időben a védelmi rendszerekbe, valamint a néhány nappal korábban érkezett figyelmeztetések hiányában. A pontosabb időjárás-előrejelző modellek jelentősége egyre láthatóbbá válik, lévén hogy az idő lényeges változó a kárkorlátozásra való felkészülésben.

A lengyelországi Wroclawban a lakosság és a hadsereg homokzsákokból védvonalakat építenek, miközben az Odera folyó már elérte riasztási szintet.

Lengyelország 2 milliárd zlotyt (0,47 milliárd eurót) különített el kártérítésre, beleértve az elárasztott házak lakóinak egy évre szóló jelzáloghitel-törlesztését is. Emellett európai alapokból 1,5 milliárd zloty értékű összeget fordítanak újjáépítésre, további 3,5 milliárdot pedig védőfalakra, tározókra és gátakra.

Magyarországon a hatóságok  megnyitottak egy gátat és a víz elöntötte a mezőgazdasági területeket északnyugaton, de ezáltal megvédtek az árhullámtól egy várost.

Csehországban a pénzügyminiszter költségvetési javaslata meghaladhatja a 3,5 milliárd eurót, miközben a károkat eredetileg 4 milliárd euróra becsülik, ami a GDP mintegy 1,25 százaléka.

Csehország az első a legnagyobb biztosítási károk listáján is, egy érettebb piacon, ahol a biztosított javak aránya viszonylag magasabb a régió többi országához képest. Az XTB Románia stratégiai tanácsadója szerint a kárhelyzetekben felmerülő pénzügyi költségek felosztása tehát másképp épül fel, mint azokban az államokban, ahol a veszteségeket egyénileg vagy állami szinten fedezik.

Ausztria profitált a korábbi befektetésekből, amelyek közül néhány több évtizedes múltra tekint vissza. Bár akkoriban ellentmondásosak voltak, a befektetések mára nagyon hasznosnak bizonyultak. Bécsben és más területeken azonban átütő hatások jelentkeztek, a sürgősségi alap 1 milliárd euróra nőtt és az érintett vállalatok elhalaszthatják az adófizetést.

Mi a helyzet Romániában?

Romániában több mint 6500 otthont sújtott a Boris vihar által hozott csapadék. A kormány 100 millió lejt különített el az érintett családok azonnali megsegítésére. Bár létezik kötelező biztosítás, Galac és Vaslui megyében a biztosítás aránya 7 és 8 százalék, az országos 23 százalékos átlag egyharmada.

A szeptemberi rendkivüli nagy árvizek okozta károk összköltsége meghaladhatja a JBA Risk Management által egész Európára  becsült évi 7,8 milliárd eurót. Romániát illetően a Világbank 2023-as elemzése 1,7 milliárd euróra becsüli a vidéki és városi területeken, a tengerparti területeken vagy a gyors özönvízszerű esőzések által okozott árvizek éves átlagos kárát.

Romániában és az egész közép-kelet-európai régióban növekszik az igény a további felkészülésre, többek között a kapacitástartalékok kiépítése iránt az extrém és súlyosabb események leküzdésére.

A partfejlesztési munkák, új, optimálisan kialakított gátak és tározók mellett a „zöld infrastruktúra”-módszerek is szóba jöhetnek, természetes teret teremtve a folyók terjeszkedéséhez.

Várhatóan új projekthullám kerül terítékre, de a jelenlegi makrogazdasági környezetben a finanszírozás szelektív és szakaszos lehet, fenntartva az elkövetkező években az újabb költséges anyagi és emberi események kockázatát.

Egyelőre a biztosítók és viszontbiztosítók a nagy vesztesek, különösen a csehországi kitettséggel rendelkezők. A jövőre nézve a biztosítások és a díjak átrendezése iránti, megnövekedett érdeklődés az ágazat hasznára válhat.

A konkrét infrastrukturális munkák üzemeltetőinek szegmense is nyerhet. Hosszú távon az új kihívásokhoz alkalmazkodó életmód kulcsa lesz a városok új architektúrája, amely az árvizek mellett a klímakockázatok széles körét is figyelembe veszi.

Az XTB-ről

Az XTB Csoport a kereskedési és befektetési technológiai termékek, szolgáltatások és megoldások nemzetközi szolgáltatója. Az XTB csoport szervezeteit a világ legnagyobb szabályozó hatóságai felügyelik, köztük az FCA, a CySEC és a KNF. Az XTB Group több mint 18 éve biztosít a lakossági befektetők számára azonnali hozzáférést a világ több száz piacához. Az XTB a bizalomra, technológiára és támogatásra épült fintech vállalat. 2004 óta az XTB Group kibővítette tevékenységét, amely mára több mint 20 piacot fed le Európában, Latin-Amerikában és Ázsiában, és több mint 1 millió ügyfél bizalmát szerezte meg. Saját díjnyertes xStation és xStation Mobile platformjaik segítségével az XTB Group entitásai több mint 6000 pénzügyi eszközhöz biztosítanak hozzáférést, beleértve a valódi ETF-részvényeket, és CFD-ket forex számára, indexeket, árucikkeket, részvényeket, ETF-ket és kriptovalutákat. Az X-Open Hubon keresztül az XTB élvonalbeli technológiát biztosít a pénzintézetek számára szerte a világon.

Forrás: economica.net

Fordította: Székely Dénes

Foto: Ziarul Bursa

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.